Nedelja 28. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Subota 29.12.2012.
23:10
Večernje novosti A

Ratni zločin: Srbima uvek duple kazne

Ratni zločini u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj različito se kažnjavaju. A razlike nisu male - od tri godine koliko neko može da dobije u Hrvatskoj do čak 45 godina, koliko može da dodeli Sud BiH.

Za zločine počinjene u Dobrovoljačkoj, u Pofalićima, na Alipašinom polju, za kolonu u Tuzli, za hiljade poklanih Srba u Sarajevu - niko ne odgovara...
 

Na primer, nedavno su optuženi za ratni zločin počinjen nad 34 zatvorenika, Srbina i vojnika JNA, u logoru Kerestinac kažnjeni od jedne do tri godine zatvora. Kao olakšavajuća okolnost Županijski sud u Zagrebu uzeo je činjenicu da su “učestvovali u odbrambenom ratu”. Nekoliko dana kasnije Apelacioni sud Srbije je jednom od osuđenih za isto krivično delo - zlostavljanje civila u logoru Ekonomija, Vukovar - povećao kaznu zatvora sa 15 na 20 godina.


- Kad se u Srbiji sudi za ratni zločin gotovo uvek se dodeljuje najveća zakonska kazna od 20 godina ili minimalno 15. Mi se uvek pridržavamo standarda - rekao je za “Večernje novosti” advokat Branislav Tapušković. - Međutim, u Hrvatskoj se uvek polazi od principa da su optuženi “branili svoj narod”, kao da drugi nisu branili svoj. I zakonska rešenja i kazne koje se izriču su starategija ponižavanja i kažnjavanja protiv Srba, smišljena još kada se osnivao Haški tribunal.

Srbija i Hrvatska, pri tom, primenjuju isti zakon koji je nasleđen iz SFRJ i važio je u periodu 1992-1995. kada su dela počinjena, a koji predviđa kazne između pet i 20 godina zatvora. Istovremeno, Sud BiH primenjuje novi zakon koji predviđa kazne od 10 do 45 godina.
 

Patritsko sudovanje

- Suđenja po matrici “naši” i “njihovi” vraćaju nas u vreme ratnih politika i patriotskog sudovanja - kaže Branko Perić, sudija Suda BiH. - Zabrinjavajuće je kada sudija u optuženom vidi borca na braniku domovine, a ne vinovnika teškog zločina protiv čovečnosti.

- Tako različita zakonska rešenja i njihova primena stvaraju velike probleme, jer novi zakon sa većim kaznama primenjuje jedino Sud BiH, dok ostali sudovi u regionu, uključujući i entitetske u BiH primenjuju stari zakon - objašnjava advokat Miodrag Stojanović, koji zastupa više predmeta u Hagu, sudovima BiH i entitetima.


Tako se može desiti, kaže on, da neko iz Sarajeva bilo Istočnog, bilo federalnog, umesto 15 godina koliko bi dobio u Okružnom sudu za neko delo, dobije 40 u Sudu BiH.


- Zakonski je predviđeno i da se uvek primenjuje lakši Krivični zakon. Mi smatramo da je lakši stari iz doba SFRJ, dok u Sudu BiH, kažu da to nije tačno. I to stvara velike probleme - istakao je Stojanović za “Večernje novosti”.


Neki pravnici velike razlike u presudama objašnjavaju, kako različitim zakonima, tako i okolnostima u kojima je zločin počinjen.


- Sud najpre utvrđuje činjenično stanje, pa se uzimaju olakašavajuće i otežavajuće okolnosti - pojašnjava Savo Štrbac, pravnik i direktor Dokumenatcionog centra “Veritas”. - Hrvatski zakon predviđa i posebno olakašavajuće okolnosti. Zbog toga su u Hrvatskoj moguće kazne i ispod zakonskog minimuma od pet godina, naročito za pripadnike hrvatske vojske. Štrbac, osim slučaja Kerestinac, navodi i primer Mihaila Hrastova koji je za zločin na Koranskom mostu u Karlovcu, kada je ubijeno 13 vojnika JNA, dobio četiri godina.


Iskustva pokazuju da u BiH i Hrvatskoj visina kazne zavisi i od nacionalnosti.


- U hrvatskom pravnom sistemu, ako se sudi Srbinu za neko delo i Hrvatu za isto to delo, kazne će biti različite. Srbin će dobiti veću, a Hrvat manju kaznu - rekao je za “Večernje novosti” Saša Milošević, zamenik predsednika Srpskog nacionalnog veća u Hrvatskoj. On navodi primer Srbina, pripadnika Teritorijalne odbrane SAO Krajina, koji je za udaranje hrvatskih zarobljenika dobio kaznu od tri godine i šest meseci zatvora. A Hrvat koji je ubio 13 zarobljenika kažnjen je sa četiri godine zatvora.


- Svih ovih godina suđenja u Hrvatskoj su pristrasna i nedovoljno profesionalna kada su u pitanju okrivljeni sa srpske i hrvatske strane - rekao nam je Milorad Pupovac, predstavnik srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj.


Ništa bolje nije ni u BiH. Ako se analizira praksa Odjela za ratne zločine Suda BiH, dobiće se slična slika. Naime, ovaj sud je dvojici braće, koji su Srbi, izrekao kazne zatvora od jedanest i deset godina za premlaćivanje grupe civila bošnjačke nacionalnosti. U drugom slučaju je jednom Bošnjaku smanjio kaznu od jedanaest na tri godine, iako je bio osuđen za isto krivično delo - fizičko i psihičko zlostavljanje hrvatskih civila vojnika. Sud kao posebno olakšavajuću okolnost nalazi činjenicu da su zločini predstavljali reagovanje na prethodno “pronalaženje tela ubijenih Bošnjaka”.


- Srbi su uvek agresori, od Slovenije, preko Hrvatske do BiH - kaže advokat Tapušković. - A za zločine počinjene u Dobrovoljačkoj, u Pofalićima, na Alipašinom polju, za kolonu u Tuzli, za hiljade poklanih Srba u Sarajevu niko ne odgovara.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
  • 2024 © - vesti online