Petak 26. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
/
0
Utorak 18.12.2018.
15:47
Vestionline A

Imam konje, šta će mi žica

U današnje doba, kada život više ne može ni da se zamisli bez mobilnog telefona gde god da smo, pa tako i za volanima, u bioskopima, kafanama, na pešačkim prelazima, čak i u vožnji motociklom, malo se zna koliko je bilo potrebno muka, truda i ubeđivanja da bi Srbi pre skoro 130 godina uopšte prihvatili čudnu novotariju, telefoniju. A da stvar bude još neverovatnija, čast da povede prvi razgovor na daljinu pripala je, davne 1883, upravo čoveku koji je prvi odbio da mu se uvede telefon.

commons.wikimedia.org/Goldfinger
Panta Mihajlovic

- Šta će to meni! - odbrusio je Tihomilj Teša Nikolić, ministar vojni, i - pokazao na prozor. Pred zgradom Ministarstva čekala su i danju i noću tri konjanika. "Oni mi svaku poruku, gde hoću po gradu, odnesu za tri minuta!". Ministarstvo se nalazilo na prvom spratu iste zgrade u kojoj je, samo u prizemlju, radila legendarna kafana Tri lista duvana.Ti

Istorijsko "halo" je izrečeno pomenute godine 14. marta, svega sedam godina pošto je američki naučnik Aleksandar Bel izumeo aparaturu pomoću koje je moglo da se razgovara na daljinu. Čovek koji je pokušao da za ovo korisno sredstvo zainteresuje Beograđane zvao se Panta Mihajlović. Bio je prijatelj Nikole Tesle.

Rođen je u srcu Mačve, u selu Bogatić, odakle ga je jedan trgovac poslao u Beč na školovanje. Put je Pantu odveo u Švajcarsku, pa u Berlin, gde se kao priznati stručnjak zaposlio u preduzeću Simens-Halske. Pošto je stekao nešto novca, a već je bio upućen u telefoniju, Mihajlović je pokušao da i u Srbiji uvede nove veze. U svojoj zaostavštini ostavio je zapis:

"Bio sam neverovatan idealista. Dođem u Srbiju (iako sam mogao da pravim velike poslove u Nemačkoj ili ma gde drugde) da učestvujem u ratu 1876. Kad se rat završio imao sam strašnih dana. Godine 1882, sećam se kao danas, pada mi na pamet da instališem telefon u Beogradu. Niko tu nije imao pojma o telefonu".

Konzervativni Beograd nije još bio spreman da prihvati prednosti tehnike. Svoju zamisao je Mihajlović ipak ostvario, a ukazom Vlade od 27. novembra 1882, dobio povlasticu za podizanje telefonskih štacija (stanica) u Srbiji. Preko oglasa u listu "Videlo" obavestio je cenjeno građanstvo da je preduzeo pripreme i da će pristupiti radu, pa poziva "zainteresovane da se prijave upisa radi".

Lice koje je želelo telefon moralo je da se obaveže "da će najmanje tri godine plaćati za svaku štaciju po varoši iznos od 20 dinara mesečno, a van varoši od svakog kilometra po 10 dinara više". Naredne godine, Mihajlović je pokušao da zagreje i državnu upravu za svoj projekat. Tako je i stigao do ondašnjeg ministra vojnog Teše Nikolića, i sa njim vodio sada već čuveni razgovor o telefonu i konjima. Mihajlović je bio uporan i rešen da ga ubedi, pa je otišao do inženjerijskog oficira Koste Radosavljevića, potonjeg ministra građevina. Sa njim je uspeo da se dogovori da na svoju ruku postavi telefonsku liniju od vojnog odeljenja do inženjerske kasarne na Paliluli. Sutradan, kad je ministar vojni stigao u kancelariju, umalo ga nije pogodila kap: na njegovom stolu stajao je nekakav rog iz koga je kreštao ljudski glas.

Odmahivao je glavom u neverici i ponavljao: "To je taj telefon, a ko li to govori"? Saginjao se ministar ispod stola, zagledao po ormarima da za svaki slučaj proveri da ga ovo belosvetsko čudo ipak nije neki marifetluk. Iako mu je gospodin Panta nekoliko puta objašnjavao kako radi telefon, ministar Teša ništa nije razumeo. Tek kada je razmenio nekoliko reči sa Kostom Radosavljevićem koji se nalazio s druge strane žice, izašao je i kabineta i pozvao ostale oficire: "Gospodo, hajde da vidite čudo neviđeno - telefon!"

Vajfert jedini pretplatnik

Prve ustanove koje su telefonski povezane u Beogradu bile su Velika škola, Požarna komanda, dvor i Uprava grada, Narodna Skupština i Ministarstvo unutrašnjih dela, Narodna banka i Ministarstvo finansija. Međutim, stavka za otvaranje telefonskih linija nije ušla u državni budžet za narednu godinu, a na Mihajlovićev oglas se od čitave prestonice javio samo jedan pretplatnik, poznati industrijalac Đorđe Vajfert.

Tako je prvi srpski teleoperater, razočaran neuspelim poduhvatom u koji je uložio svu imovinu, digao ruke od Srbije i otišao u Ameriku. U tuđini nije dugo izdržao. Vratio se u otadžbinu, ali se ovog puta zaposlio u Železnici, gde se i penzionisao 1919. Verovali ili ne, ovaj pionir savremenih komunikacionih veza u Srbiji nikada nije sakupio dovoljno novca da bi uveo telefon u svom stanu. Umro je 1932.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2024 © - vesti online