1
Utorak 24.08.2010.
23:25

Partizan u Ligi šampiona

Fudbaleri Partizana su nakon penala u Briselu uspeli da se plasiraju u najelitnije evropsko takmičenje, pošto je nakon oba meča rezultat bio 2:2.

Partizan je večeras u Briselu odigrao 2:2 sa Anderlehtom u revanš meču plej-ofa Ligu šampiona, ali je posle izvođenja penala ukupnim rezultatom 5:4 izborio plasman u najkvalitetnije evropsko klupsko takmičenje.

Meč je u regularnom delu završen bez pobednika 2:2, a pošto je identičan rezultat bio i pre šest dana u Beogradu igrani su produžeci. Pošto i u dodatnih 30 minuta nije bilo promene rezultata pristupilo se izvođenju penala u kojima su bili uspešniji igrači Partizana.

Oba gola za Partizan u regularnom delu meča postigao je Kleo u 15. i 53. minutu. Kod domaćih, u listu strelaca upisali su se Lukaku u 64. i žile u 72.

Golove sa 11 metara za "crno-bele" dali su Kleo, Petrović i Stanković. Proto je odbranio udarce Krstajića i Davidova. žile i Ležer postigli su golove za Anderleht sa "bele tačke", dok su Suarez, Bilja i Busufa šutirali preko gola.

Partizan je meč počeo bez Almamija Moreire, koji zbog povrede nije ni na klupi za rezervne igrače. Umesto njega u startnoj postavi je Milan Smiljanić. "Crno-beli" su ušli angažovano u meč, a prvi napad na utakmici izveo je Partizan preko Ilieva, ali je Proto odlično intervenisao ispred Klea. "Crno-beli" su u prvih pet minuta izveli dva kornera, a Krstajić je u šestom minutu sa svega pet metara šutirao direktno u golmana domaćih. Iliev je odlično izveo korner u 15. minutu sa leve strane, a u šesnaestercu gostiju najbolje se snašao Kleo i glavom matirao Prota.

Kamara potpisao za Partizan

Dosadašnji fudbaler Helsinkija Mohamed Medo Kamara potpisao je ugovor sa Partizanom.

Ugovor je potpisao na tri godine sa mogućnošću produženja na još jednu sezonu. Finansijski detalji nisu saopšteni. Kamara je oduševio stručni štab i rukovodstvo beogradskog kluba u dvomeču sa Helsinkijem u trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona.

Kamara (22) je član Helsinkija od 2007. godine, a pre toga je igrao za Kups i Kalon. On je za finskog šampiona odigrao 85 utakmica i postigao 12 golova.

Jedan od najboljih fudbalera Partizana Saša Ilić morao je zbog povrede da napusti igru u 19. minutu. Umesto njega u igru je ušao Davidov. Domaći fudbaleri su zaigrali angažovanije, a već u 21. minutu imali su priliku za izjednačenje. Busufa je šutirao iz daljine, a Ilić je posle loše intervencije izbacio loptu u korner. Anderleht je nastavio sa pritiskom ka golu beogradskog tima, a "crno-beli" su pokušavali iz kontranapada da ugroze gol rival. Bilja je u 29. minutu odlično šutirao sa oko 25 metara, ali je lopta otišla preko gola. Samo dva minuta kasnije Polak je šutirao iz daljine, ali je Ilić bio siguran. Domaći fudbaleri su novu šansu imali u 36. minutu. Bilja je uposlio Suareza, koji je ušao u kazneni prostor Partizana, ali je sa svega nekoliko metara šutirao pored stative. Polak je u 40. minutu pokušao da iznenadi Ilića, ali je Ilić bio na mestu. Anderleht je poslednju šansu u prvom poluvremenu imao u 45. minutu, ali je živi zid Partizana sprečio Busufu da iz slobodnog udarca donese izjednačenje svom timu.

Belgijski šampion je već na početku drugog poluvremena pokušao snažnim pritiskom da stigne od izjednačenja, ali je odbrana "crno-belih" od 46. do 51. odlično intervenisala ispred Lukake i Busufe. "Crno-beli" su se oslobodili pritiska Belgijanaca, a prvi napad u drugom delu meča krunisali su golom. Kleo je loptu primio u protivničkom šesnaestercu, primio je na grudi, a onda je smestio iza leđa Prota. Samo minut kasnije Suarez je pokušao da iznenadi Ilića, ali je golman Partizana bio na mestu. Domaći fudbaleri su nastavili sa napadima, a u 58. minutu Lukaku je pokušao u padu da postigne gol, ali je bio neprecizan. Belgijanci su postigli gol u 64. minutu. Busufa je ubacio loptu u šesnaesterac Partizana, a Lukaku je glavom sa oko 10 metara pogodio mrežu Ilića. Partizan je dva minuta kasnije propustio veliku priliku da postigne gol. Tomić je centrirao sa leve strane, a lopta je stigla do Ilieva, koji je šutirao sa oko pet metara, ali je Proto na gol liniji odbranio njegov udarac. Anderleht je u 68. minutu imao priliku za izjednačenje, ali je Lukaku sa samo dva metra šutirao pored gola. Domaći su incijativu krunisali golom u 72. minutu.

Žile je primio loptu na oko 20 metara od gola Partizana, a onda je volejom pogodio mrežu Partizana. Anderleht je samo dva minuta kasnije postigao gol preko Lukakua, ali je on poništen zbog ofsajda napadača belgijskog šampiona. Lukaku je u 81. minutu odlično šutirao sa oko 20 metara, ali je Ilić bio na mestu. Juhaš je u 89. minutu sa oko šest metara šutirao pored gola i propustio veliku šansu da svom timu donese pobedu.

Anderleht je već na početku prvog produžetka u 92. minutu imao veliku šansu preko Busufe, ali je golman "crno-belih" odbranio njegov udarac. Domaći su imali inicijativu, a Ilić je u 98. minutu ponovo odlično intervenisao posle udarca Ležera.

Partizan je pokušao u 99. minutu preko Ilieva da stigne do gola, ali je napadač Partizana šutirao u golmana Anderlehta. Polak je u 106. i 109. minutu pokušao da iznenadi Ilića, koji je u obe situacije odlično intervenisao. Do 120. minuta nije bilo promene rezultata, a onda se pristupilo izvođenjima penala u kojima su bili uspešniji fudbaleri Partizana.

Žreb grupne faze Lige šampiona biće održan u četvrtak od 18,00 časova.

Anderleht - Partizan posle penala 2:3, 2:2 (0:1)
(Lukaku 64', žile 72' - Kleo 15', 53')

Penali:
Anderleht: Suarez - preko gola, Bilja - preko gola, Žile - gol, Ležer - gol, Busufa - preko gola
Partizan: Kleo - gol, Krstajić - Proto brani, Petrović - gol, Davidov - brani Proto, Stanković - gol
Žuti kartoni: Kujate 23', Lukaku 75', Dešaht 116' - Petrović 6', Stevanović 45', Jovanović 48', Davidov 50', Krstajić 65', Kleo 107'
Stadion: Konstant Vanden štok u Briselu. Gledalaca: 27.000. Glavni sudija: Kreg Aleksander Tompson (Škotska)
Anderleht: Proto, Mazuh, Dešaht, Bilja, Polak, Suarez, Busufa, Lukaku, Kujate (od 59' Ležer), Juhas, žile.
Partizan: R. Ilić, Stevanović, Jovanović, Krstajić, Lazevski, Petrović, Smiljanić, S. Ilić (od 19' Davidov), Iliev (od 101' Bogunović), Tomić (od 82' Stanković), Kleo.