7
Utorak 24.06.2014.
21:51 >> 00:28h

Samaras odveo Grke u osminu finala

Heleni u osmini finala! Grčka je pobedila Obalu Slonovače 2:1 golom Jorgosa Samarasa iz penala u 93. minutu i plasirala se među 16 najboljih selekcija planete. U drugom susretu C grupe, Kolumbija je pobedila Japan 4:1 i zakazala južnoamerički dvoboj sa Urugvajem.

Strelac prvog gola za Grčku: Andreas Samaris u duelu sa Solomonom Kaluom

Nova senzacija Grčke! I dobro, nije baš da Grci daju dva gola godišnje, ali dva gola po utakmici - to se ne dešava često! Ali, kad je bilo potrebno - desilo se - prva dva gola na Svetskom prvenstvu Heleni su dali Obali Slonovače u poslednjem meču takmičenja po grupama, primivši samo jedan, što je bilo dovoljno za drugo mesto i plasman u osminu finala, gde će odmeriti snage sa Kostarikom 29. juna.

Grke je u finišu prvog poluvremena u vođstvo doveo Andreas Samaris, ali kada je u 74. minutu izjednačio Vilfred Boni, posle sjajnog dodavanja Žervinja, izgledalo je da su favorizovani Drogba i drugovi na putu da se plasiraju među 16 najboljih na SP.

Trener Obale Slonovače Lamuši je, međutim, posle izjednačenja izveo iz igre odličnog Žervinja, potom i uvek opasnog Drogbu i to kao da se osvetilo favoritima. U nadoknadi vremena je Đovani Sio, koji je u ugru ušao upravo umesto Žervinja, nespretno startovao i u šesnaestercu potkačio Jorgosa Samarasa. On je preuzeo odgovornost na svoja pleća uprkos nepisanom pravilu da igrač nad kojim je napravljen penal ne treba da izvodi najstrožu kaznu - 2:1 u 93. minutu za prolaz Grčke u osminu finala Svetskog prvenstva u Brazilu!

90+4. minut - Kraj utakmice, Grci idu među 16 najboljih, Drogba i drugovi - kući.
90+3. minut - GOOOL - Grčka vodi 2:1.
90+1. minut - Penal za Grčku. Samarasa je oborio Sio.
87. minut - Velika šansa za Grčku, ali je Salpingidis loše šutirao. Katastrofalna odbrana "slonova" ponovo je imala sreće.
85. minut - Opet je Boni imao šansu, ali nema promene rezultata. Sve manje nade za Grčku.
79. minut - U igri je i iskusni Gekas, koji će pokušati da odvede Helene u osminu finala. Torosidis pogađa stativu. Nemaju sreće Grci.
74. minut - GOOOL - Vilfred Boni za 1:1. Sjajan akcija Obale Slonovače. Rezervista "slonova" konačno je otključao mrežu Helena.
71. minut - Nov sjajan šut Grčke iz daljine. Hristodopulos pogađa spoljni deo mreže.
69. minut - Karagunis je pogodio prečku.
67. minut - Solomon Kalu pokušava iskosa sa leve strane, ali pored gola.
65. minut - Vilfred Boni pokušava udarcem sa 30 metara, ali slabo.
63. minut - Karagunis samo do živog zida.
62. minut - Slobodan udarac za Grčku sa 20 metara.
59. minut - Odličan šut Salpingidisa, ali je Bari odbio loptu u korner.
54. minut - Hristodopulos je pokušao, ali pored gola. Solo prodor defanzivca Helena.
50. minut - Žervinjo je probao solo prodorom, ali Grci su ga zaustavili.
49. minut - Tiote šutira, ali je siguran golman Grčke.
47. minut - Grčka je na startu izvela dva kornera, ali nije bilo opasnosti po "slonove".
46. minut - Počelo je drugo poluvreme.
45+4. minut - Kraj prvog poluvremena.
45. minut - Pokušao je solo prodorom Jaje Turea, ali nije uspeo da izjednači.
42. minut - GOOOOL - Andreas Samaris postiže gol za Grčku. Pogrešio je Tiote, a rezervista Helena je lako poslao loptu u mrežu.
37. minut - Didije Drogba dobija žuti karton zbog starta nad Samarisom.
34. minut - Karagunis iz slobodnog udarca samo u golmana Barija.
33. minut - Prečka za Grčku, sjajan šut Holevasa, ali prečka se isprečila.
32. minut - Korner za Obalu Slonovače. Nema opasnoti po gol Grčke.
30. minut - Nema uzbuđenja u Fortalezi. Loš fudbal u prvih pola sata.
24. minut - Karnezis ne može da nastavi utakmicu. Druga prinudna izmena u Grčkoj.
19. minut - Povređen je i golman Grčke Karnezis i najverovatnije će biti i druga prinudna izmena u sastavu Helena. Ipak, ostaje golman Grčke na terenu, ali je pitanje dokle će da izdrži.
16. minut - Žervinjo je imao šansu, ali je izblokiran.
14. minut - Torisidis je imao šansu, na drugoj strani, ali Bari je bio odlično postavljen i osujetio je udarac Torosidisa.
13. minut - Jaja Ture je dobro centrirao, ali je oprezan bio golman Karnezis.
12. minut - Zbog povrede iz igre je izašao Kone, umesto njega na terenu je Samaris.
9. minut - Žervinjo je imao šansu, ali samo korner za Obalu Slonovače.
5. minut - Gužva u šesnaestercu Obale Slonovače, ali je Torisidis napravio faul.
3. minut - Tiote centrira, ali lopta nije došla do Drogbe.
1. minut - Utakmica je počela.

SASTAVI:

GRČKA: Karnezis (od 24. Glihos), Maniatis, Papastopulos, Holevas, Torosidis, Manolas, Hristodopulos, Kone (od 12. Samaris), Karagunis, Salpangidis, Samaras.

OBALA SLONOVAČE: Bari, Tiote (od 61. Boni), K. Ture, Mamba, Boka, J. Ture, Orije, Die, S. Kalu, Žervinjo, Drogba.

Duel Oajame iz Japana i Ramosa iz Kolumbije

Kolumbija je golovima Kuadrada, Martineza (2) i Rodrigeza slavila protiv Japana 4:1 i tako uz Holandiju jedina trenutno ima stopostotni učinak u Brazilu.

90+3. minut - Kraj utakmice, Kolumbija prva u grupi, Japanci ispali sa SP.
90. minut - GOOOL - Rodrigez za 4:1.
82.minut - GOOOL - Opet je strelac Džekson Martinez. 3:1 za Kolumbiju.
55. minut - GOOOOL - Vodi Kolumbija 2:1. Strelac je Džekson Martinez.
45+2. minut GOOOL - Japan je izjednačio, strelac Šinđi Okazaki. Sjajan skok i udarac glavom napadača Japana. Kraj prvog poluvremena - 1:1.
40. minut - Kagava je imao šansu, ali neće gol Japance.
35. minut - Japan ima veći posed lopte u svojim nogama, ali je Ospina siguran.
18. minut - GOOOL - Vodi Kolumbija 1:0 - Huan Kuadrado iz penala dovodi Kolumbiju u vođstvo.
9. minut - Okubo ima veliku šansu za Japan, ali nema još golova.
7. minut - Honda iz slobodnog udarca pogađa samo živi zid.

SASTAVI

JAPAN: Kavašima, Učida, Kono, Jošida, Nagatomo, Hasebe, Aojama, Okubo, Honda, Kagava, Okazaki.

KOLUMBIJA: Ospina, Arias, Valdez, Balanta, Armero, Mehia, Guarin, Kuadrado, Kintero, Martinez, Ramos.