Premijer Australije Skot Morison kaže da razume razočaranje Francuske zbog otkazivanja sporazuma o podmornicama sa Parizom, u korist sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama i Velikom Britanijom, ali ističe da Australija mora da zaštiti svoje interese.
Skot Morison je istakao da razume razočaranje Francuske, ali je naglasio i da Australija mora da zaštititi svoje interese.
– Naravno da je u pitanju veliko razočarenje francuske vlade i to razumem – rekao je premijer Morison.
Istakao je da Australija kao i svaka suverena država mora uvek da donosi odluke koje su u njenom suverenom, nacionalnom i odbrambenom interesu.
Francuska je odlučila da povuče ambasadore iz SAD i Australije radi konsultacija, nakon što je Australija postigla sporazum sa SAD i Velikom Britanijom kojim je okončan ugovor o nabavci podmornica iz Francuske vredan 40 milijardi dolara.
Kao središte novog bezbednosnog pakta „Aukus“ između Australije, SAD-a i Velike Britanije, Australija će nabaviti podmornice na nuklearni pogon koristeći američku tehnologiju, jednostrano raskinuvši ugovor sa Francuskom o izgradnji 12 konvencionalnih podmornice na dizel pogon.
Cilj nove alijanse je suprotstavljanje sve većem kineskom vojnom prisustvu i uticaju na Pacifiku.
Zabranjeno je preuzimanje, kopiranje ili prenošenje teksta, dela teksta ili fotografija sa sajta vesti-online.com bez izričitog navođenja izvora i aktivnog linka ka originalnom tekstu na našem sajtu.
Svako kršenje ovog pravila biće smatrano povredom autorskih prava i biće prijavljeno u skladu sa zakonom.










































