Predsednik ukrajinske Vrhovne Rade Ruslan Stefančuk založio se danas, u govoru u austrijskom parlamentu u Beču, za dobijanje statusa kandidata Ukrajine za članstvo u EU na idućem Samitu Unije krajem juna, a od austrijskih poslanika dobio je samo uopštenu podršku.
Na početku govora, Stefančuk se zahvalio Austriji na pomoći i prijemu više od 70.000 izbeglica iz Ukrajine.
“To nikada nećemo zaboraviti”, poručio je on, dodajući da su austrijske porodice otvorile ne samo vrata svojih domova za Ukrajince, već i svoja srca.
Stefančuk je rekao da Ukrajina u ratu protiv Rusije ne brani samo svoje granice, već i civilizovanu Evropu.
“Vodi se rat protiv Evrope. Verujem da ćemo pobediti u tom ratu. Za to se mora biti odlučan i hrabar”, podvukao je on.
Njegova glavna poruka bila je da je Ukrajina deo Evrope i da je glavni cilj njegove posete Austriji da svoje kolege u parlamentu uveri da treba dati status kandidata njegovoj zemlji.
“Nama nije potreban nikakav specijalni status. Ukrajina će ispuniti u potpunosti Kopenhaške kriterijume, kako bi postigla članstvo u EU”, naglasio je on.
Stefančuk je kazao da je odlučujuće i da u junu može da se dodelom statusa kandidata uputi istorijska i politička poruka.
Za Ukrajinu ta poruka je, naglašava, od velikog značaja, kako bi nastavila pružanje otpora Rusiji.
“Rusija je 24. februara napala Ukrajinu i izvršila napad na celu Evropu. Pruža se jedinstvena prilika da 24. juna bude dat dostojan odgovor”, poručio je on.
Poslanici austrijskog parlamenta samo su uopšteno odgovorili na želju Ukrajine.
Rajnhold Lopatka iz vladajuće Narodne partije Austrije (OVP) rekao je da je Austrija vojno, ali ne i politički neutralna, i da Beč podržava evropsku perspektivu Ukrajine.
Međutim, kazao je da, po pitanju pristupa ne može biti skraćenih puteva ili specijalnih pravila, te podvukao da se ne sme zaboraviti na Zapadni Balkan.
Šefica poslaničkog kluba vladajuće Zelene stranke Zigrid Mauerer podvukla je značaj solidarnosti sa Ukrajinom.
Što se pristupanja Ukrajine tiče rekla je da to iziskuje mnogo vremena.
“Ukrajina ima svo pravo da samostalno odlučuje o svom putu. Mi ćemo je u tome podržati”, kazala je Maurer.
Liderka opozicione Socijaldemokratske partije (SPO) Pamela Rendi Vagner rekla je da rat ne može nikada biti legitimni instrument za rešavanje bilo kojih pitanja u 21.veku.
Prema njenim rečima cilj svih napora mora biti da se rat što pre završi, dodajući da diplomatija nema alternativu.
Liderka NEOS-a Beate Majnl Rajzinger istakla je da Ukrajina mora pobediti u ratu, da mora uspešno odbraniti svoju slobodu, nezavisnost i teritorijalni integritet.
“Ukrajina je 24.februara postala samosvena država na putu ka Evropi. Nadam se da će 24. juna taj put biti konkretan. Tako gledano je Vladimir Putin već izgubio”, objasnila je ona.
Poslanici Slobodarske partije Austrije (FPO) nisu prisustvovali sednici, a njen lider Herbert Kikl je u saopštenju rekao da ne žele da učestvuju u “propagandističkoj manifestaciji”.
On je kritikovao što se, prema njegovom mišljenju, austrijski parlament zloupotrebljava za širenje propagande jedne strane u ratu.