Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je prilikom boravka u jednodnevnoj poseti Bosni i Hercegovini izjavila da je Srbija u prethodnih sedam godina izdvojila za projekte u Republici Srpskoj više od 88 miliona evra i najavila da će ta pomoć biti nastavljena. Iz Prebilovaca, mesta srpskog stradanja, premijerka je poslala poruku mira.
Brnabićeva je prvo posetila Nevesinje, a potom i Prebilovce, gde je naglasila da se treba okrenuti budućnosti.
– Moramo praštati i boriti se za bolje sutra naše dece – izjavila je ona istakavši da iz tog mesta srpskog stradanja šalje poruke mira.
Premijerka je imala, kako je navela, veliku želju da poseti Prebilovce.
– Teško je biti ovde i slušati tu priču o kojoj sam do sada samo čitala. Ova priča govori o kompleksnosti odnosa na Balkanu i koliko će dugo biti potrebno za pomirenje. Ovo nije bilo samo stratište 1941. godine, već nažalost i ponovo 1992. godine – istakla je srpska premijerka.
Prethodno je u Nevesinju navela je da je od 2014, kada se promenio odnos Srbije prema Srbima u dijaspori, iz Beograda za različite projekte u Republici Srpskoj izdvojeno 88,5 miliona.

– Koliko Srbija bude jaka, toliko će više pomagati Srbe u ovom gradu, Republici Srpskoj i svim mestima u Federaciji BiH gde žive. To je normalno i prirodno kod svih onih naroda gde matica može i gde je dovoljno ekonomski sposobna da pomogne – rekla je Brnabićeva.
Ukazala je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić zamolio Vladu Srbije da posebno obrati pažnju na četiri opštine, među kojima su Nevesinje, Drvar, Kostajnica i Dubica.
– Zbog toga je, pored ovih projekata u ukupnom iznosu od 88,5 miliona evra, Nevesinje dobilo dodatnih tri miliona evra – pojasnila je ona.
Premijerka Brnabić je naglasila da to nije kraj pomoći koja će Srpskoj i Srbima u BiH, ma gde živeli, biti nastavljena i u narednim godinama. Nevesinje je, kako je objasnila, opština odabrana kao jedna od onih koja je dobila posebnu pomoć od Vlade Srbije u iznosu od tri miliona evra, od kojih je pola isplaćeno, a ostatak stiže do kraja godine.
Načelnik opštine Milenko Avdalović se zahvalio Brnabićevoj i podsetio da je pomoć Nevesinju iz sredstava Vlade Srbije započeta još 2018. godine, kada je obnovljen Dom kulture „Nebojša Glogovac“.
– U planu je 250.000 evra za pomoć budžetu i još toliko za podsticaj privrede – rekao je Avdalović i naveo da su zahvaljujući tim sredstvima u tekstilnom kombinatu u Nevesinju zaposlena 63 radnika.
On je naglasio da će 1,3 miliona biti izdvojeno za rekonstrukciju i izgradnju gradskih i prigradskih puteva, kao i da je u toku sprovođenje projekata Doma kulture, dogradnje vrtića i osnovne škole.
Kasnije tokom dana premijerka je posetila i Mostar.

Dobre komšije
Premijerka Srbije je kao jedan od glavnih prioriteta Vlade istakla regionalno povezivanje, i to da Srbija želi dobre odnose sa BiH, koji su u skladu sa stavom naše države. Ona je podsetila da Srbija i BiH rade zajedno na jednom od najvažnijih projekata, izgradnji auto-puta Beograd-Sarajevo.
Bezuslovna pomoć
Predsednica Vlade Srbije je rekla da je cilj pomoći koju daje Beograd bio da se poboljša kvalitet života građana u Srpskoj.
– Svaki uloženi dinar, marka ili evro, znače kvalitetniji život građana i u BiH i u RS. Nikada nismo uticali na koje projekte će biti potrošen novac, već smo finansirali ono što je lokalna zajednica tražila – rekla je Brnabićeva.
Istorijski dan
Paroh iz Čapljine, jerej Marko Gojačić, kaže da je dan posete srpske premijerke istorijski dan za Prebilovce.
– Istorijski dan za Prebilovce i našu parohiju. Posle otvaranja crkve 2015. godine po važnosti isti događaj, jer nam je u posetu stigla predsednica Vlade Srbije, koja nam pomaže da ostanemo i opstanemo na ovim prostorima – rekao je Gojačić.
Živi bačeni u jamu
Između 6. i 11. avgusta 1941. ustaše pod komandom Ivana Jovanovića, zvanog Crni, izvršile su masakr u Prebilovcima nad 826 od ukupno 994 Srba iz sela Prebilovci, uglavnom žena, dece i staraca. Većina je živa bačena u jamu Golubinku, dok su ostali bili ubijeni na licu mesta. Tim pokoljem 54 srpska domaćinstva iz Prebilovaca zauvek su ugašena.
Zabranjeno je preuzimanje, kopiranje ili prenošenje teksta, dela teksta ili fotografija sa sajta vesti-online.com bez izričitog navođenja izvora i aktivnog linka ka originalnom tekstu na našem sajtu.
Svako kršenje ovog pravila biće smatrano povredom autorskih prava i biće prijavljeno u skladu sa zakonom.











































