Bivši američki državni sekretar i nekadašnji diplomata Henri Kisindžer izjavio je danas da svetu preti novi svetski rat zbog sukoba u Ukrajini i pozvao na početak mirovnih pregovora o Ukrajini.
Devedesedetdevetogodišnji diplomata tvrdi da je Ukrajina po prvi put u svojoj istoriji postala glavna zemlja srednje Evrope sa jednom od najimpozantnijih armija u regionu i da njena neutralnost više nije moguća.
Čvrsta veza sa NATO alijansom, „u ovoj ili onoj formi“, je neizbežna u budućnosti, prenosi britanski „Spektejtor“.
Kisindžer predlaže prekid vatre i povratak na granice pre 24. februara kada je Rusija započela napad na Ukrajinu, dok bi ukrajinske teritorije koje je Rusija zauuzela ranije, uključujući i Krim, bile predmet daljih pregovora.
U slučaju spornih teritorija, presudilo bi pravo na samoopredeljenje pod medjunarodnim nadzorom.
Kraj rata bi po Kisindžeru morao da dovede do stvaranja nove bezbednosne arhitekture, u koju bi na kraju bila uključena i Rusija.
Kisindžer tvrdi da rat ne treba voditi do uništenja ili raspada Rusije, koji bi po njemu uzrokovao niz dugogodišnjih ratova na teritoriji te zemlje, raspad sistema kontrole nad nuklearnim naoružanjem i doveo do nove ere globalne nestabilnosti.
– Potraga za mirom i stabilnošću se sastoji od dva naizgled protivrečna cilja, a to su potreba za bezbednošću i potreba za pomirenjem. Ako ne uspemo da postignemo oba cilja, nećemo uspeti da postignemo ni jedan od njih – zaključuje Kisindžer.
Zabranjeno je preuzimanje, kopiranje ili prenošenje teksta, dela teksta ili fotografija sa sajta vesti-online.com bez izričitog navođenja izvora i aktivnog linka ka originalnom tekstu na našem sajtu.
Svako kršenje ovog pravila biće smatrano povredom autorskih prava i biće prijavljeno u skladu sa zakonom.











































