Sreda 8. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 21.10.2009.
06:02
DW A

Aušvic na Fejsbuku

Muzej koji se danas nalazi na mestu gde je nekada bio logor napravio je profil na Fejsbuku (Facebook). To je učinjeno, kako kažu, u nastojanju da se zločini rata nikada ne zaborave, ali i da se mladi ljudi edukuju o strahotama Holokausta.

Na Fejsbuk stranici Aušvica mladi učestvuju u diskusijama, a mogu i da nauče mnogo toga o Holokaustu. Na stranici se mogu naći intervjui sa bivšim logorašima, fotografije logora, kao i komentari onih koji su posetili memorijalni muzej. Vode se i brojne rasprave o tome šta je zapravo značilo pogubljenje šest miliona Jevreja u nacističkoj Nemačkoj.

Portparol Memorijalnog muzeja Aušvic Pavel Savicki kaže da je suština stranice na Fejsbuku da se još jednom ispriča priča o strašnim stradanjima nevinih ljudi: "Mi verujemo da se ovde, baš na ovom mestu, može naučiti univerzalna lekcija o odgovornosti. Odgovornost na ličnom nivou – kada osećamo potrebu da pomognemo drugim ljudima, ali i neka vrsta odgovornosti uopšte, prema svetu. Moramo da naučimo da ne budemo pasivni.“

Od čak 300 miliona korisnika Fejsbuka, većina su mladi ljudi, a Savicki kaže da su upravo oni ciljna grupa muzeja. Oni su ti koji treba da znaju šta se desilo u Aušvicu i da to nikada ne zaborave: "Njihovi stavovi i dela mogu da promene svet. Ako sedite ispred televizora ili kompjutera i vidite da se negde u svetu nešto dešava ne smete da kažete „to se dešava negde daleko, to me ne interesuje“. Ne, svet je naša zajednička odgovornost, i to je poruka koju želimo da pošaljemo!“

Pojedinim korisnicima Fejsbuka nije se dopalo to da budu fanovi ili ljubitelji Aušvica. Uprava muzeja pak svoje fanove vidi kao ljubitelje svega onoga što je u suprotnosti sa tiranijom Holokausta.

Među brojnim diskusijama koje se vode na ovoj Fejsbuk stranici, interesantna je i ona o tome da li je uopšte bilo ispravno napraviti ovakvu stranicu. Da li je prihvatljivo na ovaj način raspravljati o genocidu nad Jevrejima?

Efraim Zurof je direktor Jevrejske organizacije za ljudska prava centra Simon Vizental u Izraelu: "To je jedan od mnogobrojnih načina da se očuva sećanje na Holokaust. Ja mislim da to nije samo pitanje sećanja, već i obrazovanja. Iskreno, Fejsbuk je mašina, to je mreža koju koriste milioni mladih i mislim da je to pravi način da se dođe do njih, svakako daleko bolji od nekih standardnih metoda koje su ranije korišćene.“

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online