Petak 26. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 18.10.2016.
08:15
J. Arsenović - Vesti A

Iza kulisa izbora generalnog sekretara UN (2): Berlin bez stalne stolice

Već godinama unazad se vodi polemika u kom pravcu bi UN, osmišljene kao krovna organizacija za održavanje mira i razvoja u svetu, trebalo reformisati.

Reuters
Ujedinjene nacije vape za ozbiljnom reformom

Oni koji ne veruju u gomilu lepih fraza o kolektivnoj bezbednosti, održivom razvoju i širenju demokratije i ljudskih prava i tome slično, ubeđeni su da se reforma može okrenuti samo u jednom pravcu - u proširenju Saveta bezbednosti novim stalnim članicama izvršnog organa UN.

Države pobednice iz Drugog svetskog rata - SSSR - danas Ruska Federacija - SAD, Velika Britanija, Francuska i Kina stalne su članice SB UN. Od završetka rata, kada su formirane UN, prošlo je više od sedam decenija i odnosi u svetu su se promenili. Na svetskoj pozornici zemlje poput Japana, Nemačke, Indije ili Brazila zauzele su jake pozicije, bilo u geostrateškom, političkom, ekonomskom ili vojnom smislu, pa očekuju da im se to verifikuje i novom pozicijom u SB. Za sada to ide traljavo jer svaka od stalnih članica ima zazor prema nekoj od tih država.
Recimo, SAD se zalažu da u Savet bezbednosti uđe Japan, iako znaju da će Kina to blokirati. Nemačka, ekonomski džin a politički patuljak, nakon ujedinjena je često potezala pitanje svog unapređenja u stalnu članicu, ali bezuspešno.

Kancelarka Angela Merkel je tako pre pet godina konstatovala da SB nije odraz aktuelnog poretka u svetu stvorenog posle hladnog rata, pa je stoga neophodno hitno ga reformisati u skladu s novim prilikama. Merkelovoj i nemačkoj saveznici po ovom pitanju Japanu, za sada ostaje da i dalje budu u vrhu platiša UN, dok će se na privilegovanu poziciju u SB, po svoj prilici, načekati.

Slučaj Valdhajm - cinizam novog poretka

U mnogim slučajevima su se UN obrukale, a i kad nisu dale zeleno svetlo za upotrebu sile, kao u slučaju bombardovanja SRJ 1999, nisu se ni pretrgle da spreče ili kazne države učesnice u agresiji. Lista kompomitujućih poteza nikako ne može da prođe bez Kurta Valdhajma koji je u dva mandata bio na na čelu SB (1972-1981). Ispostavilo se da je ovaj Austrijanac u Drugom svetskom ratu bio aktivni aficir Vermahta, odgovoran za zločine nad srpskim civilima na Kozari i kao takav bio osuđen od sudova posleratne Jugoslavije. Činjenica da su za taj podatak znali i u UN, i u Beogradu, kao i u Vašingtonu i Moskvi, kasnije je tumačena kao posledica višestruke špijunaže koju je za sve strane obavljao Valdhajm. Da cinizam bude veći, ni otkriće da je bio Hitlerov oficir sa zločinačkom agendom, Valdhajma nije omelo da pobedi za predsednika Austrije (1986-92).

Tek su nikakve šanse da neke zemlje trećeg sveta koje su se uzdigle u ekonomskom i tehnološkom smislu, poput Brazila ili Indije, koja je uz to i nuklearna sila, dobiju privilegovan status.

Otud zvuči naivno kada, ogorčen što se UN ne reformišu, dugovečni lider Zimbabvea Robert Mugabe (92), preti da će nezadovoljne zemlje formirati svoju organizaciju. Mugabe je nedavno izjavio da bi afričke zemlje mogle da izađu iz UN, a uveren je da bi, pored njih, u novu nadnacionalnu organizaciju ušle i Rusija, Kina i Indija, kao i druge države koje se ne slažu sa politikom dominantnog zapada u SB.

- Ne zauzimaju sve stalne članice SB čvrst stav. To rade Velika Britanija, Francuska i SAD. Ako one budu uporne, neka se ne žale kad stvorimo našu sopstvenu organizaciju. Nameravamo da to učinimo sledećeg septembra, na sledećoj Generalnoj skupštini UN - zapretio je Mugabe, trenutno predsedavajući Afričke unije.

To što pretnja dolazi od kontroverznog i ostarelog Mugabea već sugeriše da nije ni ozbiljna.

Štreberski pragmatizam

Srpski kandidat Vuk Jeremić izašao je sa 53 tačke programske platforme u kom pravcu bi trebalo da se menjaju UN. On se pre svega usredsredio na negativne efekte klimatskih promena, migracije, širenja pandemija "izbegavajući potrebu da arbitrira između različitih viđenja međunarodnog političkog poretka".
- Naš kandidat je nabacio puno želja, ali one nemaju dodirne tačke sa stvarnošću. On je štreberski pretekao konkurenciju i stvarno ih je zatekao na spavanju jer oni su više računali da će ih progurati moćni prijatelji. Demonstrirao je najabiciozniji, ali i najnerealniji program - smatra bivši diplomata Vladislav Jovanović.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online