0
Četvrtak 19.01.2017.
04:18 >> 09:34h

Prvoklasna senzacija: 117. teniser sveta eliminisao Novaka

Nikada se nije desilo u karijeri Novaka Đokovića da ga sa Grend slem turnira izbaci igrač koji nije među 100 najboljih na ATP listi sve do današnjeg dana kada ga je u 2. kolu Australijan opena savladao Rus sa uzbekistanskim pasošem Denis Istomin sa 3:2, po setovima 7:6(8), 5:7, 2:6, 7:6(5), 6:4, posle četiri sata i 50 minuta igre.

Reuters
Novak se nikako nije snalazio po pritajenom melburnškom suncu

Prvi set je trajao skoro sat i po vremena i ono što nije bilo dobro za Novaka je da ga je izgubio i to posle propuštene set lopte u taj-brejku, Međutim, kada je osvojio naredna dva seta činilo se da sve teče po planu i da Istomin neće imati snage da se vrati u meč.

Ni veliki broj Novakovih neiznuđenih grešaka (ukupno 72) nisu nagoveštavale da bi Đoković mogao da pretrpi poraz, ali ono što je brinulo je njegova preterana nervoza što se videlo u nekoliko navrata kada se raspravljao sa sudijom Marijanom Alves.

Ono što je takođe brinulo je da je Istomin nastavio da servira u istom ritmu, i forhendima da osvja poene (ukupno 63 vinera). Brejk u ranoj fazi četvrtog seta omogućio je Uzbekistancu da dođe do taj-brejka, pošto mu je Đoković uzvratio sredinom seta, a u 13. gemu ista slika kao u prvom setu.

Malo ko je očekivao da će veliki šampion Novak Đoković, koji u svojim rukama ima desetine dobijenih mečeva u petom setu, praktično biti bez šanse da u odlučujućim momentima uradi bllo šta. Nije uspeo srpski teniser da dođe ni do prilike za brejk u petom setu, a jedna od dve koju je iskoristio IStomin bila mu je dovoljna za najveći uspeh u karijeri.

Đokoviću se nije desilo još od 2008. godine da bude eliminisan u tako ranoj fazi nekog Grend slema. Ujedno, Novak je izgubio veliki broj poena pošto je u Melburnu branio titulu, a kako nije uspeo da je odbrani Endi Marej će povećati bodovnu razliku na ATP listi bez obzira šta uradi u Australiji.

Tok meča:

Peti set

10. gem - Istomin je skinuo Đokovića sa trona u Melburnu. Novakov poraz i predaja trofeja - 6:7, 7:5, 6:2, 6:7, 6:4, posle četiri sata i 50 minuta igre.

printscreen/ausopen.org
Statistika meča Istomin - Đoković
9. gem - Uzima Đoković svoj servis gem, ali u sledećem je biti ili ne biti za njega - 4:5. Novak od 2008. godine nije eliminisan u 2.kolu nekog Grend slem turanira.
8. gem - Nastavio je Istomin da pogađa prve servise kao da je prvi set u toku - 3:5
7. gem - Kratko je trajao ovej gem, Novak je sigurno servirao, a Istomin štedeo snagu - 3:4

6. gem - Neverovatnim servisima posle četiri i po sata igre Istomin osvaja još jedan svoj servis gem i prilazi na dva koraka do pobede - 2:4

5. gem - Istomin koristi drugu brejk loptu lepom bekend paralelom i sada se nalazi na samotri gema od najveće pobede u karijeri - 2:3
4. gem - Ne pada fizički ni Istomin, nastavlja da osvaja svoje servis gemove - 2:2
3. gem - Za sada oba tenisera drže svoj servis. Podsećamo da u petom setu nema taj-brejka - 2:1
2. gem - Od 40:0 Novak je uspeo da stigne do izjednačenja, ali ne i do brejka - 1:1

1. gem - Uz samo jedan izgubljen poen Đoković osvaja prvi gem - 1:0

Četvrti set

13. gem - As udarcem Istomin koristi treću set loptu u taj brejku i uvodi meč u peti set - 6:7. Teniseri su na terenu već četiri sata i 10 minuta, malo ko se tome nadao.

Statistika četvrtog seta
12. gem - Novi taj-brejk, prvi je dobio Istomin, što je bio i prvi izgubljeni za Đokovića u ovoj godini - 6:6
11. gem - Uzbekistanac je obezbedio drugi taj-brejk u meču, a Đoković će morati drugi put da servira kako bi sačuvao četvrti set
10. gem - Imao je Istomin odličnu šansu da osvoji četvrti set, na brejk i set loptu je pogodio sajlu, ali loptica je ostala na njegovoj polovini terena - 5:5
9. gem - Prekida Istomin Đokovićevu seriju pa će Srbin servirati za ostanak u setu - 4:5
8. gem - Trećim uzastopno osvojenim gemom Đoković poravnava na 4:4
7. gem - Uspeva srpski teniser da se vrati u igru, odlično izgrađenim poenom pravi ribrejk i smanjuje na 3:4
6. gem - Neraspoloženi Novak uzima drugi gem u četvrtom setu - 2:4
5. gem - Posle samo 21 minuta igre Istomin dolazi na dva koraka do izjednačenja - 1:4
4. gem - Smanjuje Novak na 1:3
3. gem - Rasprava sa sudijom Marijanom Alves kao da je uticala na Đokovića koji ne može da se psihički sredi u četvrtom setu - 0:3
2. gem - Istomin se ipak nije predao, pravi brejk na startu drugog seta iskoristivši prvu od dve vezane brejk lopte - 0:2

1. gem - Malo je nedostajalo da Đoković nastavi seriju brejkova, ali Istomin spasava jednu brejk loptu i dolazi do 0:1

Treći set

8. gem - Konačno nešto kraći set, svega 40 minuta. Tri Đokovićeva brejka donose mu vođstvo od 2:1. Ponovo je sudija Marijana Alves bila u glavnoj ulozi, korigovala je odluku linijskog sudije na set lopti, a ispostavilo se da je on bio u pravu što je Đoković i dokazao čelendžom.

Statistika trećeg seta
7. gem - Novi brejk, konačno gledamo pravog Novaka - 5:2
6. gem - Prvi put u meču Đoković tokomseta ima dva gema prednosti - 4:2
5. gem - Treći brejk u nizu, ponovo servira Novak za nešto osetniju prednosti - 3:2
4. gem - Kao u prvom setu kada je Nole uzvratio odmah ribrejkom, sada je to uradio Istomin iskoristivši jako slabe Đokovićeve servise - 2:2

3. gem - Prvi put u meču Novak pravi brejk u ranoj fazi seta, čini se da Istomin ostaje bez snage - 2:1

2. gem - Uz malo muke Đoković osvaja prvi gem u trećem setu - 1:1
1. gem - Brzo je Istomin zaboravio izgubljeni set, osvaja lako prvi gem - 1:0

Drugi set

12. gem - Osvaja Đoković drugi set i poravnava na 1:1. I ovaj set je trajao skoro sat vremena, ukupno su na terenu već dva sata i 25 minuta, a igraće se još najmanje dva seta.

Statistika drugog seta
11. gem - Konačno brejk, iskoristio je Đoković treću od tri vezane brejk lopte i serviraće za izjednačenje - 6:5
10. gem - Imao je odličnu priliku Istomin da povede 2:0 u setovima, ali je na 15:40 Novaku konačno proradio servis kojim je poništio brejk i set lopte, a onda je sa još dva poena izjednačio na 5:5
9. gem - Nastavlja se agonija, Istomin igra tenis svog života - 4:5
8. gem - Četvrto izjednačenje u drugom setu, koji traje već 40 minuta - 4:4
7. gem - Novak jednostavno ne pronalazi način da ozbiljnije ugrozi servis rivala, nema onih njegovih prepoznatljivih ritern udaraca, šalje uglavnom spore i kratke lopte - 3:4
6. gem - Igralo se na razliku, ali uspeo je Đoković da izbegne brejk loptu i izjednači na 3:3

5. gem - Došao je Nole konačno do brejk lopte, ali ponovo je protivnik u tim momentima odlično servirao ne dozvolivši brejk - 2:3

4. gem - Još jedan lagan servis gem za srpskog tenisera, sada mora da pronađe način da ugrozi rivala kada on izvodi početak udarac - 2:2
3. gem - Imao je polušansu Đoković (15:30), ali je naredna tri poena osvojio Istomin - 1:2
2. gem - Poravnava Novak - 1:1

1. gem - Gde je stao u prvom Istomin je nastavio u drugom setu - 0:1

Prvi set

13. gem - Prvi set osvaja Denis Istomin pošto je taj brejk dobio rezultatom 10:8. NIje Novak iskoristio set loptu na svoj servis, Uzbekistanac jeste pa posle 87 minuta igre vodi sa 1:0

12. gem - Prvi put u istoriji duela Đokovića i Istomina igraće se taj-brejk - 6:6

11. gem - Ponovo je pritisak na Uzbekistancu, serviraće drugi put da ostane u setu - 6:5
10. gem - Lak gem za Istomina, prvi set već traje 67 minuta - 5:5
9. gem - Ipak je Novak taj koji dolazi prvi do prilike da osvoji set - 5:4

8. gem - Odmah ribrejk, treću priliku u ovom gemu koristi Novak, ukupno šestu i dolazi do izjednačenja - 4:4

U osam prvih gemova odigrano je čak 85 poena
7. gem - Istomin prvi dolazi do brejka, iskoristio je sedmu brejk loptu i vodi 3:4
6. gem - Imao je srpski teniser dve šanse za brejk, ali oba puta Istomin je odlično servirao - 3:3
5. gem - Đoković je uhvatio ritam, očekuje se da uskoro napravi i brejk - 3:2
4. gem - Prvu brejk loptu imao je i Novak, ali nije je iskoristio - 2:2
3. gem - Nije bilo reprize prvog gema, Đoković ovog puta lako dobija servis gem - 2:1

2. gem - Istomin znatno lakše dobija svoj servis gem - 1:1

1. gem - Već na startu meča Istomin je imao čak šest brejk lopti, ali ih je Novak poništio i poveo sa 1:0 posle 24 odigrana poena i gema koji je trajao 16 minuta

U pet dosadašnjih duela i 13 odigranih setova Uzbekistanac je samo jednom uspeo da dođe do šest osvojenih gemova što mu je bilo dovoljno samo da oteža put Đokoviću do trijumfa u Kanadi 2013. godine.

Zanimljivo je da su dva tenisera već dva puta odmerila snage na Australijan openu i oba opu puta je to bilo u 2. kolu. Dve pobede srpskog tenisera nisu na kraju bile srećne pošto u baš te dve sezone (2010. i 2014. godine) nije uspeo da dođe do trofeja.

Rus sa pasošem Uzbekistana trenutno je na 117. mestu na ATP listi, a najdalje je dogurao pre tri i po godine kada je bio 33. među teniskim profesionalcima.