3
Nedelja 28.06.2015.
17:55 >> 21:52h

Srbijo, raduj se, imaš nove heroine: Srpkinje na krovu Evrope!!!

Posle Novaka Đokovića, Miloša Teodosića, Filipa Filipovića, Andrije Živkovića, Srbija će da skandira i Ani Dabović i Sonji Petrović! Srbija ima nove heroine, zlatne košarkašice, koje su postale šampionke Evrope i izborile plasman na Olimpijske igre u Rio de Žaneiru naredne godine. U finalu, izabranice Marine Maljković bacile su na kolena Francusku - 76:68 i postale senzacionalne vladarke Starog kontinenta. Srbija slavi, u transu, kako i ne bi, novo zlato stiže u SRBIJU!

Tanjug/AP
Vladarke Evrope: Srpske košarkašice postigle veličanstveni uspeh u Budimpešti

Ovo je san, ovo je ludilo, zlatne košarkašice napravile su pravi podvig. Kako je šampionat odmicao, srpske kraljice igrale su sve bolje. Bačene su na kolena favorizovane Turkinje, pa Beloruskinje, i na kraju pala je i Francuska. Devojke, balkon vas čeka, zaslužili ste, vi ste srpske heroine!

Ispraćene su tiho, bojažljivo, niko nije verovao da mogu do medalje, a kamoli zlata, ali srce kao Mont Everest u grudima Marininih lavica je presudilo. U finalu, sjajne partije Sonje Petrović i Ane Dabović, koja je u drugom poluvremenu odigrala simultanku sa odbranom Francuske. Nije joj zadhrtala ruka ni kada su u finišu Francuskinje stigla na samo tri poena, ali onda u naredna dva napada, srpska heroina iz Herceg Novog je zablistala i odvela našu zemlju na krov Evrope.

Raspoloženom tandemu Dabović - Petrović, u finišu meča pridružila se borbena Danijel Pejdž, koja je skokovima i šutevima sa distance odbijala nalete francuskih igračica. Najefikasnija u srpskom timu bila je mlađa od sestara Dabović sa 25 poena, 22 je postigla Petrovićeva, a 12 uz osam skokova Pejdž.

Bronzanu medalju osvojila je Španija, koja je pobedila Belorusiju 74:58.

SRBIJA - ZEMLJA ŠAMPIONA!!! U ponedeljak svi isped Skupštine, na proslavu!

40. minut - GOTOOVO JE - SRBIJA JE ŠAMPION EVROPE - 76:68!
39. minut - Pejdž postiže poene, Srbija na pragu zlata, 73:64. Čačuang smanjuje sa linije slobodnih bacanja, 73:66. Ana Dabović je nezadrživa, 75:66, 25 poena srpske heroine iz Herceg Novog.
38. minut - Ana Dabović postiže 23. poen - 71:64. Još malo i zlato je naše!
37. minut - Trojka Čačuang, serija 5:0 Francuske, drama. Marina Maljković uzima tajm-aut da prekine seriju "trikolorki". Poen Ane Dabović - 69:64.
36. minut - Sonja Petrović pogađa trojku, 67:59. 22 poena fenomenalne Srpkinje. Dumer smanjuje, 67:61.
35. minut - Novi poeni Jakubu, 61:59, već 11 poena centra Francuske. Ana Dabović postiže poene uz faul, Srbija na +5 - 64:59.
34. minut - Petrovićeva postiže 19. poen, 59:54. Trojka za Francusku. Ajduković vraća +4 - 61:57.
33. minut - Ana Dabović stigla do 16 poena, 57:51. Jakubu nam zadaje probleme ispod koša, 57:54.
32. minut - Jakubu je pogodila ispod koša, 53:51. Tri napada nismo iskoristili u poslednjoj deonici meča. Nevena Jovanović postiže prve poene posle neportskog faula Francuskinja - 55:51.
30. minut - Trojka Čačuan, 51:47. Grupa smanjuje, Francuske u naletu, 51:49. Dabović u seriji, 53:49. Kraj treće četvrtine.
29. minut - Jakubu smanjuje sa linije slobodnih bacanja, 49:44. Ana Dabović u kontri, 51:44.
28. minut - Srbija nije iskoristila dva napada na +7, ali hrabri igra izabranica Marine Maljković.
26. minut - Ana Dabović pogađa, 47:40. Ipak, Francuska smanjuje, sjajna Srbija. 17 poena Sonje Petrović, 49:42.
25. minut - Razigrala se i Ana Dabović i Srbija je na +5 - 43:38. Petrović rešeta, 45:38.

24. minut - Skrela smanjuje, 39:38. Pejdž vraća +3 Srbije - 41:38.

23. minut - Petrović nastavlja da rešeta, njenih 13 poena -  39:36.
22. minut - Gruda se razigrala, njen osmi poen, 35:36. Klackalica na startu drugog poluvremena. Milovanović sa linije bacanja sigurna, opet vodi Srbija, 37:36.
21. minut - Gruda postiže prve poene u nastavku, 33:34. Ana Dabović vraća prednost Srbije, 35:34.
20. minut - Srbija vodi, Butulija postiže prve poene na meču, 33:32, serija 8:0. Posle prvog poluvremena - 33:32 za Srbiju!
19. minut - Petrovićeva smanjuje - 29:32. Njenih 11 poena. Najefikasnija igračica susreta je 26-godišnja Srpkinja. Pejdž sa linije slobodnih bacanja smanjuje na samo poen razlike - 31:32.
18. minut  - Marina Maljković traži tajm-aut, da prekine seriju Francuske. Ana Dabović smanjuje sa linije slobodnih bacanja - 27:32.
17. minut - Čačuan je nezadrživa, njenih devet poena, koliko ima i Petrovićeva - 25:30.
16. minut - Gruda pogađa za 24:28. Hajduković smanjuje sa linije slobodnih bacanja - 25:28.
14. minut - Prvi poen Ane Dabović - 24:26. Dobro se drže izabranice Marine Maljković.
12. minut - Odličan igra Sonje Petrović, Srbija smanjuje 20:22. Dijo povećava prednost, 20:24. Sonja Petrović postiže svoj deveti poen - 22:24.
11. minut - Trojka Sonje Petrović - 18:22.
10. minut - Ekupa pogađa trojku, 22:15 za Francusku, serija 7:0. Posle 10 minuta - 15:22.
9. minut - Gruda povećava na 19:15.
7. minut - Pejdž izjednačuje - 15:15. Francuska opet vodi 17:15.
6. minut - Trojka Milice Dabović - 11:16. Sonja Petrović pogađa ispod koša, serija 5:0 Srbije.
4. minut - Nova trojka Francuskinja, ali je Jelena Milovanović vratila trojku - 6:10. Čačuan nezadrživa - 6:12. Najveća prednost Francuske - 15:8.
3. minut - Srbija loša u napadu na startu meča.
2. minut - Dva promašaja na startu Ane Dabović. Bolji početak Francuskinja. Čačuan pogađa uz faul Milice Dabović - 3:7.
1. minut - Utakmica je počela. Startna petorka Srbije: Butulija, Milica i Ana Dabović, Milovanović i Pejdž. Srbija će imati veću podršku sa tribina. Trojka za Francusku postigla Čučuan - 0:3. Danijel Pejdž vraća trojku - 3:3. Francuska opet vodi 3:5.

Očekuje se da će naše devojke imati velku podršku sa tribina. Košarkaški savez Srbije je uspeo da obezbedi dodatnih 100 karata za neše naviječe koji su okupirali glavni grad Mađarske. Srbija, Srbija, odjekivaće dvoranom u Budimpešti. Neka bude večeras fešta, nek' se slavi, napred devojke!!!