Crvena zvezda pobedom se oprostila od kontinenalne elite. U poslednja tri meča u Evroligi Panatinaikos je bio bolji, ali je u meču koji mu je "život" značio srpski predstavnik (umalo) pomrsio račune. Pobeda Makabija nad Albom spasila je Grke u borbi za Top 8.

Tanjug
Trijumfalni oproštaj: Blažič, Dženkins i Kalinić

Na kraju, Crvena zvezda - Panatinaikos 69:68 (16:7, 14:19, 14:19, 25:23).

Drama kakvu samo Alfred Hičkok može da izrežira viđena je u dvorani "Pionir". Poslednji minut (definitivno) nije bio za one sa slabim srcem.

PAO je imao pristojnih 62:57 na četiri minuta do poslednjeg zvuka sirene. Izabranici Dejana Radonjića delovali su pogubljeno u tim trenucima, ali se nakon kratkog predaha (tajmauta) skupili, stegli zube i do kraja odigrali herojski i konačno srušili Panatinaikos.

Čovek odluke bio je Boban Marjanović koji je promšenu trojku Markusa Vilijamsa na dve sekunde do kraja pretvorio u ofanzivni skok i onda mirno "spakovao" oba penala za konačnih 69:68.

Ne bi bilo korektno Bobija postaviti kao heroja. Tu je i Blažič koji je na 68:65 ubacio trojku za nerešen rezultat, Kalinić preko koga je beogradski tim uglavnom išao u završnici. Mnogo je bilo heroja.

Da li nekoga posle ovakve završnice zanima tok utakmice, odnosno prvih 30 minuta?

Početak - kao iz snova. Relativno brzo je Zvezda stigla do dvocifrene prednosti (23:12) i mirno je čuvala do trećeg kvartala kada se razigrala četa Duška Ivanovića, kojoj, ruku na srce, u prvom poluvremenu apsolutno ništa nije polazilo za rukom...

Egal u trećem periodu najavljivao je dramatičnu završnicu, koja se, za malo nije dogodila...

Najefikasniji pojedinac u Zvezdi bio je Kalinić sa 14 poena, Bobi je dodao 12, dok su po 11 ubacili Vilijams (7 as), Mitrović (8 sk, 6 as) i Blažič. Na drugoj strani istakli su se Batista sa 15, Dijamantidis sa 12 i Papas sa 11 ubačenih poena.

Bobi je ispisao još jednu stranicu istorije pošto je sa 256 uhvaćenih lopti (protiv PAO 16) stigao na mesto Mirsada Turkčana.

OVDE PROČITAJTE TOK MEČA:

40. minut - Vilijams je posle solo akcije promašio trojku, Bobi uhvatio ofanizvni skok... Fauliran je, ali i precizan oba puta sa linije penala (69:68). Dijamantidis se spetljao, bacio loptu visoko i daleko od obruča! KRAJ!
40. minut - Kalinić je posle pik-en-rola preuzeo Batistu, Bobi Dijamantidisa... Dijamantidis pronalazi samog Papasa, koji pogađa trojku kao "kap". PAO vodi "pola" koša.
40. minut - Popularni Đenka oba puta precizan sa linije za slobodna bacanja. Tajmaut PAO.
40. minut - Blažič je pogodio trojku uz faul Focisa, ali je promašio slobodno bacanja. Ofanzivni skok Kalinić, faul nad Dženkinsom.
39. minut - Kalinić je promašio oba slobodna bacanja (65:62)
38. minut - Kalinić je pogodio oba slobodna bacanja. Drama u "Pioniru" (62:60).
37. minut - Crveno-beli se ne predaju...
35. minut - Smušena Zvezda dozvoljava Panati otvorene prodore i šuteve van linije 6.75... Trojkom Focisa gosti odlaze na osam poena prednosti.
32. minut - Počela je poslednja deonica. Demarkus Nelson dva puta uzastopno pogađa uz faul.
30. minut - Poslednji koš u trećem periodu postiže Mavrokefalidis. PAO ponovo vodi (45:44).
29. minut - Stegla se ruka crveno-belima. Panatinaikos ponovo na svega poen zaostatka (44:43).
26. minut - Zvezdinu seriju od 8:0 "zeleni" prekidaju sa 5:0. Tajmaut Dejan Radonjić.
24. minut - Trojkom Janković PAO je stigao do prvog vođstva još od prve deonice (31:30). Ipak, Blažič vraća stvari na svoje mesto, a Vilijams poput njega pogađa dalekometni hitac za "plus pet" (36:31).
22. minut - Drugo poluvreme je počlo. Kao i prvo, poenima ga otvara Batista. Zvezda dva minuta bez poena.
20. minut - Poluvreme! (30:26).
17. minut - Radonjić traži minut odmora, posle kojeg su se njegovi puleni malo "trgli" (28:23).
15. minut - Bezidejna Zvezda dozvoljava Grcima da se, uglavnom preko Papasa, spuste na šest poena zaostatka (24:18).
13. minut - Odličan skok Mitrovića u napadu i prva dvocifrena prednost za Zvezdu (18:7). Mini-serija Panate 5:0, ali crveno-beli uzvraćaju istom merom (23:12).
11. minut - Druga deonica je počela.
10. minut - Pogotkom Kalinića crveno-beli stigli na maksimalnih devet poena suficita. Kraj prve deonice - 16:7.
7. minut - PAO se "ispucava", raste prednost Zvezde (14:6).
4. minut - Duško Ivanović traži tajmaut, pošto su se domaći razigrali (9:4).
3. minut - Boban Marjanović sa linije penala izjednačuje, a Vilijams trojkom donosi prvu prednost crveno-belima. Dijamantidis šutem sa distance smanjuje zaostatak "zalenih" (5:4)
1. minut - Utakmica je počela. Prve poene na meču postiže Batista. Zvezda je promašila prva prva dva šuta za tri poena.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams, Rebić, Dangubić, Mitrović, Lazić, Blažič, Kalinić, Marjanović, Tejić, Dženkins Jović, Cirbes.

PANATINAIKOS: Haralampopulos, Sloter, Janković, Focis, Nelson, Papas, Mavrokefalidis, Dijamantidis, Gist, Batista, Blums, Laval.