Nedelja 5. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
2
Subota 22.03.2014.
08:00
Vestionline A

Da li i vi uništavate dete tehnologijom?

Mobilni uređaji sve su prisutniji u našim životima, pa je postalo uobičajeno i da se umesto igračaka nađu u dečjim rukama. Roditelji na tabletima i smartfonima deci puštaju crtaće, daju im da igraju igrice kako bi zaćutala, dok deca već pred polazak u školu dobijaju svoje prve mobilne telefone. Ovakvo odgajanje dece je sve samo ne pametno i zdravo!

Savremeni uređaji ne smeju da zamene igračke
 

Naučnici sve više ukazuju na uticaj mobilnih uređaja na razvoj mozga dece. Pedijata Kris Roan predstavila je 10 najozbiljnijih pretnji po razvoj djece, a sve su zasnovane na ozbiljnim naučnim istraživanjima. Ona je pozvala roditelje, učitelje i vlade da se izbore za zabranu korišćenja mobilnih uređaja deci mlađoj od 12 godina. Dala je i tabelu doziranja ubpotrene savremenih tehnologija u dečjem životu.

Uzrast Koliko? Nenasilni TV sadržaj Mobilni uređaji Nenasilne igre Nasilne igre Online nasilne igre
0 - 2 nimalo nikada nikada nikada nikada nikada
3 - 5 1 sat/ dan OK nikada nikada nikada nikada
6 - 12 2 sata/ dan OK nikada nikada nikada nikada
13+ 2 sata/ dan OK OK 30 min/ dan 30 min/ dan nikada

Opasnosti savremene tehnologije:

1. Utiču na prirodni razvoj mozga - Između rođenja i druge godine života, detetov mozak se utrostruči, a brzi razvoj mozga nastavlja se do 21. godine. Razvoj mozga u najranijem dobu zavisi od nadražajima koji stižu iz okoline. Kada se mozak u ovom delikatnom periodu izloži modernim tehnologijama, dolazi do promena koje uzrokuju poremećaj koncentracije, otežano učenje, povećanu impulsivnost i smanjenu sposobnost samokontrole.

2. Odlažu mentalno odrastanje - Kretanje poboljšava koncentraciju i sposobnost učenja, a upotreba tehnologije ograničava kretanje. Svako treće dete danas kreće u školu s odloženim mentalnim razvojem, s poteškoćama u pismenosti i postizanju rezultata.

3. Podstiču gojaznost - Televizija i videoigre povezane su sa sve češćom pojavom gojaznosti. Deca, kojoj je dozvoljeno da u svojim sobama drže električne uređaje, imaju 30 odsto veće šanse da postanu gojazna. Svako četvrto dete u Kanadi i svako treće dete u SAD-u ima višak kilograma.

4. Izazivaju gubitak sna - Čak 60 odsto roditelja ne kontroliše kako njihova deca koriste tehnologiju, a čak 75 odsto djece ima uređaje u svojim spavaćim sobama. Isti procenat dece pati od hronične neispavanosti, što uništava njihovu sposobnost učenja.

5. Izazivaju  psihićke poremećaje - Preterana upotreba tehnologije povezana je sa sve većom stopom psihičkih poremećaja dece, od depresije, anksioznosti, poremećaja koncentracije, poremećaja privrženosti, autizma, bipolarnog poremećaja, psihoza i problematičnog ponašanja.

Umesto za roditelje deca se vezuju za svoje gedžete
 

6. Uzrokuju agresivno ponašanje - Nasilni mediji mogu da izazovu agresivno ponašanje kod dece. Deca su danas više nego ikada izložena fizičkom i seksualnom nasilju u savremenim medijima. Brojne igre i televizijske serije prikazuju eksplicitne scene seksa, ubistva, silovanja, mučenja i sakaćenja. Sve veći broj dece nije u stanju da kontroliše svoje agresivne tendencije.

7. Dovode do "digitalne demencije" - Brzi medijski sadržaji, osim što mogu da doprinesu poremećajima pažnje, mogu da dovedu i do smanjene koncentracije i slabljenja pamćenja, jer mozak čisti puteve koji vode do frontalnog korteksa. Deca koja ne mogu da zadrže pažnju na nečemu ne mogu ni da uče.

8. Izazivaju zavisnot - Kako se roditelji sve više i više vežu za tehnologiju, udaljavaju se od svoje dece. Prema istraživanju iz 2010. godine, kada se deca ne vežu za roditelje, mogu se vezati za svoje uređaje, što može uzrokovati zavisnost. Svako 11. dete između 8. i 18. godine zavisno je od tehnologije.

9. Zračenje nije bezopasno - Svetska zdravstvena organizacija (SZO) mobilne telefone i bežićne uređaje svrstala je u kategoriju 2B, što znači da u potencijalno kancerogeni. U zvaničnom saopštenju SZO je upozorila da su deca znatno osetljivija od odraslih na zračenje, jer im se mozak i imuni sistem još razvijaju.

10. Ovakva budućnost nije održiva - Način na koji su deca danas vaspitana i obrazovana uz tehnologiju više nije održiv. Deca su budućnost, a uz decu koja preterano koriste mobilne uređaje nema budućnosti - makar ne svetle. Potrebno je hitno i zajedničko delovanje kako bi se smanjilo korišćenje tehnologije u odrastanju dece.

POVEZANE VESTI

Subota 22.03.2014. 09:16
Tehnologija ne uništava. Tehnologija oplemenjuje.
Petak 28.03.2014. 09:42
Na korak do potpunog otuđenja, mnogi mladi su vrlo besni, brecaju se i viču kada ih odrasli prekinu u celodnevnim aktivnostima za računarom.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2024 © - vesti online