Subota 18. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
/
0
Utorak 02.04.2019.
09:34
Vestionline A

Despot bez mane

Diplomata, ratnik i pesnik Stefan Lazarević je ostao upisan zlatnim slovima u srpsku istoriju kao mudri renesansni vladalac, koji je uspeo da sačuva srpsku državu i pod formalnom vlasti Osmanlijskog carstva. U bici kod Angore 1402, u kojoj je Turke potukao tatarski kan Tamerlan, knez Stefan je učestvovao na turskoj strani sa 5.000 oklopnika.

wikipedia.org
Spomenik Stefanu Lazareviću u Despotovcu

Njegova vojska je jedina odnela pobedu u bici i gotovo neokrnjena se vratila u Srbiju, što nije bilo moguće bez odlično obučenih vitezova. Da bi takve vojnike i dalje imali na svojoj strani, Turci još nisu zabranjivali rad viteških škola mačevanja, znajući da srpskih vojnika nema dovoljno da bi ugrozili carevinu.

Vraćajući se iz Angore, Stefan je u Carigradu od vizantijskog cara dobio titulu despota, prvu posle carske, a u Srbiji je velike prihode od trgovine, rudarstva i ratarstva, kovanja novca i carine upotrebio za niz reformi. Obuzdao je neposlušnu vlastelu, i uveo stajaću vojsku, a granice otvorio književnicima i umetnicima koji su bežali od Turaka. Sultanu Mehmedu Drugom je povremeno davao vojnike u turskim građanskim ratovima, a zauzvrat dobijao mir, i nemešanje u unutrašnje i spoljne poslove despotovine.

Na Zapadu je sin kneza Lazara stekao ugled mudrog i hrabrog vladara, koji je bio "štit hrišćanstva". Hroničari tog vremena, koji su opisivali proglašenje ugarskog kralja Žigmunda za cara Svetog rimskog carstva u Ahenu, pišu da je među kneževskim zvanicama srpski despot muškom lepotom i umnošću sjajio kao "mesec među zvezdama". U vremenu mira i napretka, došao je čas i da se vrati sjaj viteškim školama iz vremena cara Dušana. Koliko je Stefan u tome uspeo, govori podatak da su se mnogi stranci, a posebno najbolji i najhrabriji ugarski plemići žarko trudili da stupe u njegovu službu, ili su se hvalili da ih je srpski despot proizveo u viteza.

Palata u Budimu

Kao počasnom članu mađarske vlasti Stefanu Lazareviću su u Ugarskoj pripali brojni i dragoceni posedi, koji su ga učinili jednim od najbogatijih ugarskih velikaša. Imao je srebrne i zlatne rudnike, upravljao oblastima Munkač, Tokaj, Talj i gradom Regec. Na Tisi je imao Solnok, Varšanj i Tur, a pripao mu je i grad Debrecin, pa Vilagoš kod Arda, sa 110 sela, zatim Bečej, Krstur i Bečkerek, današnji Zrenjanin. Njegova ogromna palata u Budimu, u "italijanskoj ulici", bila je izgrađena od kamena.



 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
  • 2024 © - vesti online