Zulić: Srbin me je spasio smrti

0

Odgovarajući na pitanja tužilaštva, Zulić je odgovorio da su lokalne srpske vlasti i policija, uz pomoć JNA, i paravojnih srpskih formacija u aprilu 1992. započele preuzimanje kontrole nad gradom.

Kako je naveo,18. juna 1992. i, uhapšen je zajedno sa još tridesetak muslimana i pritvoren u lokalnoj fabrici betona, pod neljudskim uslovima u jednoj garaži.

 

Kako navode mediji, Karadžić će ispitivati Zulića oko četiri sata
 

Pritvorenici su redovno prebijani i ispitivani, a kako je napomenuo, policijski službenici njega su lično terali da se preksti pa su mu prelomili tri prsta na desnoj ruci kako bi to učinio.

"Terali su me i da popijem sopstveni urin", naveo je svedok.

Transkripti Zulićevih ranijih iskaza koje je dao svedočeći u procesu protiv Slobodana Miloševića, Momčila Krajišnika i Radoslava Brđanina, zavedeni su u spise Karadžićevog predmeta, pošto su pročitani u kratkim crtama na današnjem suđenju.

Zulić je napomenuo da je bio očevidac događaja od 22. jula 1992. kada su pripadnici srpskih snaga naterali oko 20 pritvorenih da "iskopaju sopstvene grobove", posle čega su ih što upucali, što poklali.

Njega je tada spasao Rašula, koji mu je – kako je ispričao – bio profesor četiri godine, a zatekao se na mestu ubistva. Osim njega ovaj zločin preživela su, kako je naveo, još dva pritvorenika.

Preostali pritvorenici, među kojima je bio i on, prebačeni su 7. jula 1992. u logor Manjača, a tokom puta nekoliko njih je umrlo usled velike vrućine i žeđi.

Zulić je rekao da je u novembru 1992., u okviru razmene zarobljenika, prebačen u Karlovac u Hrvatskoj gde je odvezen autobusom, štso su organizovale tadašnje srpske vlasti i međunarodni Crveni krst.

Oko 1.800 do 2.000 maloletnih i starijih od 40 do 45 godina prebačeni su zajedno sa njim.

Njegova supruga je Sanski Most napustila u decembru te godine, ali je prethodno morala da potpiše izjavu kojom se odrekla sve imovine u korist srpskih vlasti.
Zulića počinje da ispituje Karadžić, koji je najavio je da će ovog svedoka ispsitivati oko četiri sata.

Svoju uvodnu reč tužilaštvo je dalo krajem oktobra 2009. a Karadžić sredinom februara ove godine, kada je odbacio sve navode optužbi Haškog tužilštva da je odgovoran za genocid i druge ratne zločine tokom rata u BIH. Tužilaštvo ima 300 sati da predstavi optužnicu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here