U organizaciji Zajednice srpskih klubova Gornje Austrije, kod spomenika srpskim i jugoslovenskim žrtvama zloglasnog nacističkog logora iz Drugog svetskog rata, Mauthauzen, u nedelju je održana komemoracija nastradalima, povodom godišnjice oslobođenja logora.
Program je vodio predsednik Zajednice Rajko Mijtović, a odavanju počasti prisustvovali su članovi porodica i udruženja logoraša, Nenad Nerić, državni sekretar u Ministarstvu za rad Vlade Republike Srbije, Nebojša Rodić, ambasador Srbije u Beču, Svetlana Stanković, generalni konzul iz Salcburga, predstavnici SPC, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, pitomci Vojne i Policijske akademije iz Beograda, Darko Jurišić, predsednik Saveza Srba u Austriji i članovi brojinih srpskih klubova.
Prisutnima su se obratili Miloš Bajić u ime Udruženja zatočenika koncentracionog logora Mauthauzen, državni sekretar Nerić i Darko Jurišić. Svi su imali zajedničku poruku, da se žrtve zloglasnog logora ne smeju zaboraviti niti dozvoliti da se ikada više fašizam vrati. Delegacija iz Srbije je dan ranije obišla i pomoćni logor Ebenze kod Gmundena, kao i logor Guzen kod Muathauzena.
Posle polaganja venaca kraj spomenika srpskim i jugoslovenskim žrtvama svi prisutni su otišli na ne centralnu komemoraciju povodom oslobađanja logora. Ovogodišnja 74. komemoracija održana je pod motom Nikada broj, uvek čovek, a počela je čitanjem “Mauthauzen zakletve”, koja se čita na više jezika i ove godine (deo zakletve je pročitan i na srpskom).
Zvaničnu Austriju predstavljali su kancelar Sebastijan Kurc, predsednik parlamenta Volfgang Sobotka, a među počasnim gostima bio je i bivši predsednik Hajnc Fišer. Kancelar Kurc je istakao da i 74 godine posle oslobađanja koncentracionog logora Mauthauzen, Austrija ima posebnu istorijsku odgovornost da aktivno podržava Jevreje i da se bori protiv svakog oblika antisemitizma.
Slobodarci nepoželjni
Komemoraciji su prisustvovali su i predstavnici gotovo svih austrijskih stranaka, izuzev Slobodarske partije (FPOe), čiji funkcioneri nisu, prema organizatorima, poželjni na ovoj svečanosti. Naime, od 1960. postoji odluka Mauthauzen komiteta da predstavnici FPOe nisu poželjni na komemoraciji, a ta odluka je potvrđena prošle godine.