Pixabay

Nasilje na internetu na koje godinama upozoravaju mnoge organizacije u Srbiji našlo se u fokusu javnosti posle još jednog samoubistva jutjuberke Kristine Kike Đukić (21) koja je, kako se čulo, prolazila kroz agoniju zbog nasilja na internetu tokom dužeg vremena.

O rasprostranjenosti digitalnog vršnjačkog nasilja među mladima govore podaci Unicefa, prema kojima ga je doživeo svaki peti tinejdžer u Srbiji, uzrasta 13 do 14 godina i svaki četvrti koji ima 15 do 17 godina života. Najčešće su to ružne uvredljive poruke ismevanja, izopštavanja iz grupe, širenje glasina, ružne poruke…

Posledice te vrste nasilja su dramatične, kaže za “Vesti” psiholog Aleksandra Janković i dodaje da se pokazuje kako je vršnjačko nasilje u ekspanziji. Agresivni modeli ponašanja su postali viralni i, prema njenim rečima, doneli sa sobom puno opasnosti za mlade. Naša sagovornica napominje da su osim grupa vršnjaka, nasilni i pojedinci koji su prikriveni iza lažnih imena i profila.

Ona na naše pitanje koje sve opasnosti vrebaju žrtve nasilja, odgovara da zavisi koliko mogu da izdrže konstantne izlive besa i zavidnosti vršnjaka.

– Za prijemčive uticaju grupe vršnjaka koju doživljavaju kao svemoguću, a inače su osetljivi i ranjivi, može biti jako opasno ako se ta grupa obruši na njih i trebalo bi da potraže stručnu pomoć – kaže ona.

Dobro je, napominje, da oni koji su izloženi internet nasilju imaju pomoć prijatelja koji nisu deo tog virtuelnog sveta, ali je, kako ističe, od izuzetne važnosti da roditelji obrate pažnju na decu, kao i profesori u školi.

Međutim, mladi se ne odlučuju lako da govore o virtuelnom zlostavljanju, o čemu svedoči podatak da osim onih koji priznaju posle dužeg vremena, gotovo četvrtina njih o e-nasilju nije govorila nikom ili je ćutala, nadajući se da će taj problem nestati. Nisu govorili ni sa roditeljima, ni sa profesorima, a kako je pokazalo istraživanje Autonomnog ženskog centra o zlostavljanju među mladima u emotivnoj vezi, svaki drugi nastavnik, ne zna da li je takvo zlostavljanje ozbiljan problem. Ipak, znaju da je najčešći oblik psihičko, potom fizičko, a najređe seksualno nasilje, a znaju i da su devojke mnogo više izložene nasilju na internetu, čak petostruko češće od mladića. Najčešće će strahuju da će na internet biti postavljene fotografije zbog kojih se osećaju neprijatno, ili da će biti deljene sa drugima.

Ženske osobe su u virtuelnom svetu i na meti onih koji se bave trgovinom ljudima, o čemu govori istraživanje “Iza ekrana, analiza zloupotreba žrtava trgovine ljudima u digitalnom okruženju”, organizacije “Atina”. Prema rezultatima ovog istraživanja, 40 odsto je nepoznatih lica koja vrebaju žene na netu, dok su ostali poznati žrtvi i među njima čak petinu čine njihovi partneri. Među ucenama upućenim ženama je 29 odsto da će sadržaj nastao u privatnom kontekstu biti objavljen, a 12 odsto su pretnje po život i zdravlje, u cilju ugrožavanja bezbednosti. Putem interneta je 30 odsto žrtava trgovine ljudima bilo vrbovano, od čega 70 odsto zbog dalje eksploatacije, a ostale bi se nad njima izvršilo nasilje, silovanje ili razbojništvo.

Potražiti pomoć: Aleksandra Janković

Na ivici žileta

Psiholog Aleksandra Janković kaže da mladi koji su na ovakav način zlostavljani prolaze kroz ozbiljnu depresiju do ivice samoubistva, zbog čega je potrebna društvena akcija da se ovakve stvari preduprete.

– Samoubistvo Kristine Đukić je rukavica bačena našem društvu i svima nama da se zapitamo kakvu smo to sliku sveta napravili kao lošeg mesta punog uvreda i šikaniranja. Da se zapitamo svi mi, a posebno oni koji modeliraju te mlade duše – kaže Janković.

Ona navodi primer saobraćaja, gde roditelji često posegnu za verbalnim, pa i fizičkim nasiljem u nekim situacijama sa drugim vozačima, pred mališanima čime povećavaju prag tolerancije dece na takve ispade.

Zlostavljani i poznati

Poznati su neretko mete internet progona, o čemu je progovorilo više njih. Pevačica Kaja Ostojić je početkom godine na Instagramu objavila da ona i njena porodica prolaze kroz verbalno nasilje i apelovala na pratioce da joj pomognu, tako što će prijaviti lažni profil.

– Ove društene mreže su jedan kancer – poručila je tada i navela “Stop psihopatama”, “Stop sociopatama” i virtuelnom nasilju.

O ineternet progonu su pričali pevačica Milica Pavlović i pevač Slobodan Radanović, a pre nekoliko godina je glumicu Snežanu Savić uznemiravao manijak.