Ugovore o stipendiranju od Srpskog privrednog društva Privrednik iz Zagreba, dobilo je 146 učenika i studenata iz svih krajeva Hrvatske, što je rekordan broj stipendija koje je u poslednjoj deceniji dodelilo to humanitarno društvo. Svečana dodela je održana u Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji “Kantakuzina Katarina Branković” u Zagrebu, a Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Porfirije svečano je uručio ugovore o stipendiranju ovogodišnjoj generaciji Privrednikovih stipendista. Srpsko privredno društvo Privrednik, kao jedna od najstarijih dobrotvornih organizacija, stipendira talentovane učenike i studente slabijeg materijalnog stanja, a mnogi su zahvaljujući tome završili školovanje i postali stubovi perspektive srpske zajednice u Hrvatskoj: lekari, pravnici, profesori, inženjeri… Sve ono što je potrebno da srpska zajednica u Hrvatskoj ima nade i perspektive u budućnosti. Privrednik svojim radom tako doprinosi i čitavom hrvatskom društvu već godinama unazad.
Najbolji školarci
Stipendije su dodeljene iz Fonda “Vladimir Matijević” i Fonda “Ivana Vujnović” za 2024/2025, a stipendisti dolaze iz cele Hrvatske, ali najviše njih potiče s ekonomski nerazvijenih područja Dalmatinske zagore, Like, Korduna, Banije i Slavonije. Reč je o odličnim učenicima i studentima, čija mesečna studentska stipendija iznosi 160 evra, a učenička 80 evra, dok stipendije iz Fonda “Ivana Vujnović” iznose 200 evra mesečno.
Predsednik Privrednika Nikola Lunić je rekao da se iz godine u godinu povećava broj stipendista.
– Dostigli smo gotovo 150 stipendista godišnje, što smatramo velikim uspehom – kazao je predsednik Privrednika Nikola Lunić.
Više puta do sada ličnim donacijama Privrednikove stipendiste značajno je pomagao i patrijarh Porfirije, a zahvaljujući njegovoj pomoći, mnogi mladi uspešno su završili školovanje.
Pripadnost Privredniku
Patrijarh je rekao da se raduje što je tu, jer ne samo što se oseća kao član Privrednika, nego suštinski zna da jeste njegov deo.
– Pripadam Privredniku unazad mnogo decenija, gde god da se nalazim. I, što se mene tiče, ostaću u Privredniku dokle god postojim. Računajte uvek na našu podršku, zato što ona neće biti podrška nekoga nekome, nego će biti podrška sebi, podrška u svemu što je čestito, što je vrlina, dobro. Jedno od dobara jeste i sticanje znanja, koje ako ide uz vrlinu, onda je sigurno da će biti upotrebljeno za dobro drugih, a samim tim za naše dobro – rekao je patrijarh i čestitao novoj generaciji stipendista i poručivši im da će im uvek pružati svu moguću podršku.
Ovom događaju su prisustvovali i predstavnici Ministarstva obrazovanja, nauke i mladih RH, Ambasade Srbije u Zagrebu, Grada Zagreba, Saveta za nacionalne manjine RH, brojni simpatizeri i donatori Privrednika.
Bolja perspektiva
Nikola Lunić je ukazao da se, vraćanjem dela imovine koja je u Zagrebu, za Srpsko privredno društvo Privrednik otvaraju bolje perspektive i mogućnosti.
– Radi na tome da vraćena imovina bude stavljena u funkciju stipendiranja đaka i studenata, pa možemo očekivati još veći broj stipendista i veće stipendije – rekao je predsednik Privrednika Nikola Lunić i istakao da je broj zainteresovanih za stipendije sve veći.
Briga o mladima
Prisutnima se obratio i predsednik Srpskog narodnog veća i saborski zastupnik Milorad Pupovac i najavio skoro otvaranje Doma za učenike i studente u Zagrebu.
– To je način na koji brinemo o mladima. Tu brigu moramo preneti i u druge sredine. Moramo stvoriti punktove i za okupljanje i za rad i mesta za kulturnu i duhovnu produkciju – rekao je Pupovac.
Pomagao i Tesla
Srpsko privredno društvo Privrednik je, kako navodi SPC, jedna od najvećih živih zadužbina srpske novije istorije sa prosvetno-privrednim karakterom. Idejni tvorac i osnivač ove institucije je Vladimir Matijević, sa krugom saradnika i vizijom kako poboljšati ekonomske i socijalne prilike srpskog naroda u Austrougarskoj monarhiji krajem 19. veka.
Bio je bankar i veletrgovac, a stvorio je društvo Privrednik 1897. u Zagrebu. Tome je prethodilo osnivanje Srpske banke 1895. u Zagrebu, a potom i štedno-kreditnih zadruga, od kojih je jedna bila u Novom Sadu, gde je obnovljen rad i ustanovljeno današnje sedište Privrednika.
Naučnik Mihajlo Pupin od svetskog ugleda i veliki patriota ostavio je Privredniku pozamašne sume novca za školovanje darovite dece, a znatnu pomoć dali su velikan Nikola Tesla i naučnik Jovan Cvijić.