Tanjug
Aleksandar Vučić

Najteže i najkomplikovanije pitanje za nas u ovom trenutku je pitanje Kosova i Metohije, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić i obelodanio da je Srbija dobila agendu sastanka u Vašingtonu 4. septembra koja ima samo jednu problematičnu tačku za srpsku stranu, ali nije siguran da će se na tome zaustaviti.

Nažalost, kako je kazao njegov politički nos je neretko dobro osećao moguća iznenađenja, zamke i drugo. Pritom, albanski zvaničnici, podseća on, govore stalno da idu na pregovore “po priznanje”.

– Očekujem iznenađenja, ne libim se da to kažem, a izviniću se američkoj administraciji ako ga ne bude – rekao je Vučić za TV Pink. – Mislim da znam šta može da bude sadržaj iznenađenja, pre će biti da ću to odbiti, mislim da ću morati da odbijem susret s Trampom. Ljudi pričaju o 4. septembru, a suština je u 3. septembru. Šta će se desiti u noći između ta dva dana, videćemo. Verujem da ćemo se o ekonomskim pitanjima lako dogovoriti.

Podsetio je da je predsednik SAD Donald Tramp i ranije govorio da je pitanje “međusobnog priznanja” tema dijaloga, dodajući da će u SAD i pred međunarodnom zajednicom “jedina tema biti međusobno priznanje”.

– Da mi je glava na panju ili pred kakvim god da smo izazovima, mi ćemo čuvati nacionalne interese – poručio je Vučić, uz ocenu da je pobednik u sukobu 1999. bio NATO, a da Srbija nije dobro reagovala ni na pogrom 2004. na KiM ni na proglašenje nezavisnosti Kosova. Najveći problem je “što se pravimo da se ništa nije dogodilo, moramo da platimo ogromnu cenu svih tih poraza”.

Ako američka strana bude zadovoljna, 4. septembra će, kaže, biti sastanak na najvišem nivou. Voleo bih kada bi agenda bila onakva kakva je javljena, ali plaši se iznenađenja i brine da je njegov strah opravdan.

– Nemam tremu, već iskreni strah, što ne znači da se neću boriti svom snagom i srcem. Za razliku od onih koji kažu “lako ćemo” sigurno ću se više boriti – naveo je i objasnio da, ako bi prihvatio iznenađenje, veruje da bi bio prvi Srbin koji bi imao bilateralni susret sa Trampom.

Pošto misli da zna šta može biti sadržaj iznenađenja, ne zato što ima podatke, već što to oseća, pre će biti da će to odbiti i da do tog susreta neće doći.

Teško je određenije reći šta će se tačno naći na stolu, jer se takve stvari drže u tajnosti, kaže Miroslav Stojanović, nekadašnji dopisnik “Politike” iz Nemačke koji ne veruje da već postoji sporazum Beograda i Prištine, spreman za potpisivanje.

– Vilijam Montgomeri, koji je izričito za podelu Kosova, savetovao je Beograd da je sastanak u SAD prilika koju ne treba propustiti, a smatra da treba brzo raditi, jer je neizvesno šta će biti posle novembarskih izbora u SAD. Ako je suditi po tome što kaže, dogovor bi sad bio zapečaćen i niko ni demokrata Džo Bajden ako pobedi, ni Berlin ne bi mogao da ga menja – ukazuje Stojanović na mogući pravac o kojem priča nekadašnji diplomata Montgomeri.

Naš sagovornik je, uz podsećanje da su Albanci protiv podele, ocenio da je za sada sve u magli, osim činjenice da se Trampovoj administraciji žuri da pokaže uspeh u pregovorima. Moguće je, kaže Stojanović da to bude rešenje poput nedavnog sporazuma Izraela i Emirata kojim Izrael prihvata da se ne širi na zapadnu obalu.

– Možda i model koji bi išao na to da Priština prihvati podelu, da Beograd ne sprečava njihov ulazak u međunarodne organizacije, a da se od nas ne traži izričito priznanje Kosova – pojašnjava moguću opciju, podsećajući da je figurirala i ideja “dve Nemačke” koje se nisu međusobno priznale, a bile su u UN.

Pred teškim periodom

– Srbiju očekuje težak politički period i formiranje vlade, što neće biti lak proces. Mnogi neće biti zadovoljni, ni unutar stranke koju vodim, a kamoli na sveukupnom političkom nivou – rekao je Vučić.

Neprestani pritisci

Aleksandar Vučić je rekao da će čestitati bilo kome ko pobedi u Crnoj Gori, kao i da će biti uz srpski narod koji tamo živi.

– Što se regiona tiče, mi smo od Berlinskog kongresa izloženi pritiscima – rekao je i dodao da nisu slučajno “pravljene razne stvari” u Makedoniji, KiM i Crnoj Gori.