Srbija je sećanjem na stradale u petak obeležila 24 godine od početka agresije NATO. U Beogradu je u parku Tašmajdan, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković položio venac u kod spomenika deci stradaloj tokom NATO agresije, a u ceremoniji su učestvovali i gradski menadžer Miroslav Čučković, ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko, pripadnici Vojske Srbije i policije, porodice stradalih i drugi. Predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević je venac položio na spomen obeležje stradalim pripadnicima Vojske Jugoslavije na brdu Straževica u Rakovici. U gradovima širom Srbije, građani su se sećali poginulih civila i pripadnika vojske i policije.
Posledice te agresije su trajne, ukazao je nekadašnji šef diplomatije SRJ Vladislav Jovanović ističući da se agresija nastavlja drugim sredstvima, jer njihovi ciljevi još nisu dovedeni do kraja.
– Završen je vojni deo, ali stoji nerešen problem naše južne pokrajine koje NATO zemlje na čelu sa SAD smatraju definitivno izgubljenom za nas, i zato su požurili da ona proglasi nezavisnost, munjevito je priznali, dok mnoge zemlje nisu to učinile. Ostalo je da izvrše pritisak na nas. U tom smislu, možemo reći da se agresija nastavlja političkim i psihološkim sredstvima i politikom visokog podignutog štapa – kazao je Jovanović.
Problem je, kaže, što Srbija treba da sarađuje sa njima, što znači, da žrtva treba da sarađuje sa agresorom da bi se on “namirio” u svojim ciljevima, a to je da se Srbija odrekne južne pokrajine i da ona postane priznata država i bude primljena u UN. Smatra da se Srbija drži odlično u teškoj situaciji, ali misli da je pogrešila što nije spustila odnose sa zemljama zapada koje su priznale tzv. Kosovo na nivo konzularnih odnosa.
– Srbija je na Balkanu jača u očima svih, pa i onih koji su priznali Kosovo. Oni će vremenom sami doći do zaključka da im nije u interesu da se zadovolje manjim, a da gube ono veće i značajnije, a to je Srbija – smatra Jovanović, a bivši potpredsednik Vlade SRJ Nikola Šainović smatra da Srbija nije ništa mogla da uradi da bi sprečila bombardovanje. Smatra i da je samo hrabrost i odlučnost građana odvratila NATO kopnenu intervenciju na KiM, kao i da je SRJ uspela da odvrati NATO od okupacije zemlje i vrati je u UN gde je SRJ priznat suverenitet na KiM.
– Najgore posledice bombardovanja su žrtve i što je Srbija morala da povuče svoje snage sa KiM. Posledice po zemlju bile su ogromne, ekonomske, ekološke, socijalne. Povlačenje srpskog naroda sa KiM donelo je patnje koje će trajati decenijama. Industrija bi danas bila mnogo jača da nije pretrpela te gubitke. Ovo je prilika da se podsetimo i nikada ne zaboravimo, posebno žrtve i heroje koji su dali živote braneći zemlju – poručio je Šainović.
Međunarodno pravo je umrlo, rekao je istoričar Predrag Marković tako što jejedna velika sila zaključila da su pravo i pravda “ono što ona misli”.
– SAD su 24. marta rešile da zbog navodnog kršenja ljudskih prava unište nezavisnu zemlju, saveznicu u svim ratovima i onda se sada čude što neko primenjuje sličan kriterijum, jer su u kratkovidosti koju često imaju velike sile zaboravili da će doći trenutak kad će druge zemlje osetiti da su dovoljno jake da određuju ko zaslužuje kaznu – kazao je Marković.
On je istakao da Zapad sad hoće da nas na silu natera da zavolimo njih i Aljbina Kurtija, ali takve stvari ne idu na silu.
Šef NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu, general Đampjero Romano je poručio da “prošlost ne zaboravljamo, ali možemo da idemo napred” i da upravo to NATO i Srbija rade, zajedno gledajući ka boljoj budućnosti. Istakao i da je NATO u potpunosti posvećen daljem pružanju podrške stabilnosti Zapadnog Balkana, uključujući i kroz misiju NATO – Kfor, koja nastavlja da pruža sigurno i bezbedno okruženje i slobodu kretanja za sve zajednice na Kosovu, u skladu sa mandatom zasnovanim na Rezoluciji 1244 SB UN iz 1999.
Samovolja u ubijanju
Predrag Marković je ukazao da se dugo čeka na podatke o poginulima, da tu ima više problema, ali da je reč o zločinu koliki god je stradalih.
– Problem je potpuna proizvoljnost i samovolja u ubijanju civila, tu je niška pijaca, voz u Grdeličkoj klisuri, Aleksinac, Varvarin… – rekao je i dodao da je jako značajno što država obeležava sećanja na taj datum.
Hil: Potisnite ogorčenje
Ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil je izjavio da zna da narod Srbije ne može i ne treba da zaboravi to strašno vreme, i da ne može da potisne bol, ali veruje da ima dovoljno snage da potisne svoje ogorčenje.
– Posvetio sam život diplomatiji pronalaženju diplomatskih rešenja za naizgled nerešive probleme. Tokom diplomatske karijere naučio sam da diplomatija ponekad doživi neuspeh. Kad se to desi posledice mogu biti tragične – kazao je i uputio iskreno saučešće porodicama poginulih u ratovima 90-ih, uključujući i poginule u NATO bombardovanju.