Zlatara, Zlatarevića i Zlatarića ima širom zapadnih krajeva Balkana, počev od Crne Gore, preko jadranskih ostrva, obale i daljeg zaleđa, uključujući Bosnu i Hercegovinu, prostore nekadašnje Vojne granice od Senja, kao i izvan Balkana do Slovačke i zapadne Rumunije. Tako su Zlatari u Kninu, katolici, doseljeni u 19. veku iz Povlja (ostrvo Brač). Ali ih u Karlovačkom vladičanstvu ima i Srba, sa slavama Jovanjdan i Đurđevdan.
U Staroj Crnoj Gori, staro bratstvo Zlatarevići-Lažete, od Cetinja, otišlo je u Biograd u Hercegovinu (slava nezabeležena), a srodne su im i familije Žutković, Tomanović, Dobrilović, Dapčević, Nikićević, Kamenarović i Ivanović u Boki, Kovači u Crnogorskoj krajini, Marunovići (Palaorići) u Bjelopavlićima, a možda i Zimonje (odnosno Zimonjići) u Gruži i Vasići u Užičkoj Požezi.
U "Leksiku prezimena SR Hrvatske", ubeležene su mnoge porodice s prezimenima Zlatar, Zlatarević i Zlatarić, ali i Zlatarek, za koje je vrlo moguće da su od njih nastale u sredini kajkavskog dijalekta.
B E S P L A T N OIstražite svoje prezime
Poštovani posetioci sajta, Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti – dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu – redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi – ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada.Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu – vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljevič-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Zlatar – u opštinama Bjelovar, Brač (pomenuli smo Povlju), Varaždin, Vinkovci, Virovitica, Vrbovec, Vrgin Most, Donji Miholjac, Dubrovnik, Dugo Selo, Đakovo, Đurđevac, Županja, Zagreb, Zadar, Koprivnica, Križevci, Labin, Ludbreg, Nova Gradiška, Ogulin, Osijek, Pula, Slunj, Split i Šibenik. Zlatarević – Županja, Osijek, Slavonski Brod. Zlatarić – Beli Manastir, Bjelovar, Varaždin, Vinkovci, Dvor, Đakovo, Županja, Zagreb, Karlovac, Koprivnica, Kumrovec, Našice, Osijek, Petrinja, Rijeka, Sisak, Slavonski Brod i Šibenik. Zlatarek – Varaždin, Zagreb, Križevci i Čakovec.
U Bačkoj, u oblasti Šajkaška, u Čenti je od 1776. do 1790. živelo 15 familija sa prezimenom Zlatar, a 1848. u Mošorinu, 16 familija. U Mošorinu su zabeleženi i Zlatarovi, 1845, i Zlatarovići, 1843, a u Gospođincima, 1891. – Zlatarski. Koliko nam je poznato, svi pravoslavni i izjašnjavali se kao Srbi.
Prezime je, najverovatnije, nastalo, po zanimanju, zlatarskom zanatu i to u Kotoru ili Dubrovniku.