Živite kao Japanci i doživite 100 godina

0

Džiroimon Kimura je držao rekord kao najstariji muškarac koji je umro u 117. godini. Najstarija žena je takođe iz Japana
 

Zamenite dezert voćem – Vitki Japanci posle obroka ne jedu dezert, već najčešće piju zeleni čaj i jedu voće umesto kolača. Dezert jedu uz kafu u poslepodnevnim časovima, ali su im porcije mnogo manje nego na zapadu. Japanci u proseku unesu oko 48,8 grama šećera dnevno, dok Evropljani uzimaju oko 100 grama.

 

Alge u salati – Stručnjaci povezuju dugovečnost i zdravlje Japanaca sa ishranom u kojoj nema mnogo masnoća, a ima voća i "morskih biljaka" poput algi. Alge su moćni antioksidant koji pomaže u gubljenju kilaže. Nabavite vakame alge koje su dostupne u prodavnicama zdrave hrane, potopite ih u vodu na pet minuta i dodajte u salatu.

 

Stanite pre nego što se zasitite – Jedite, ali prestanite kada ste "puni", na oko 80 odsto. Ukoliko sačekate, videćete da ne morate da pojedete sve do poslednjeg zalogaja. Ova terorija je zasnovana na tome što je mozgu potrebno neko vreme dok ne primi signal da je stomak pun, a stručnjaci se slažu da to traje 20 minuta, što znači da najčešće jedemo previše. Trik je da hranu sipate u male tanjire.

 

Jedite suši bez soja sosa – Suši je dobar izvor omega-3 masnih kiselina, koje su ključne za zdravlje mozga i srca. Japanci jedu od 80 do 100 grama ribe svakoga dana. Pojedite suši ili masniju ribu bar jednom nedeljno, ali bez dodatka soja sosa.

 

Hodajte do posla – Ljudi u Japanu hodaju i šetaju dva do tri puta dnevno i mnogo manje vremena provode u automobilima od nas. Ukoliko budete hodali dva i po sata nedeljno, produžićete sebi život za sedam godina, tvrde naučnici s Harvarda. Ubacite šetnju u svakodnevnu rutinu i razmislite da li baš svaki dan morate da se vozite. Većina nas u toku dana može da pronađe vreme za šetnju brzog tempa od 30 minuta.

 

Prihvatite bakterije – Vekovima unazad Japanci jedu fermentisanu hranu i ukiseljeno povrće. Bakterije u takvom povrću omogućavaju da organizam lakše apsorbuje hranljive supstance i stimulišu rast dobrih bakterija u stomaku. Istraživanja su pokazala da su dobre bakterije u tesnoj vezi sa našim imunitetom, a čak 80 odsto imuno ćelija je upravo smešteno u stomak. Miso supa je napravljena od fermentisane soje.

 

Redovne kontrole – Svi u Japanu odlaze na redovne godišnje kontrole, a poslodavcima se savetuje da zaposlenima ne dozvole da se ugoje. Činjenica je da su svi godišnji sistematski pregledi besplatni, i da je to kod nas daleko od realnosti, ali razmilite o opciji da jednom godišnje platite sistematski pregled. To bi sigurno bila jedna od pametnijih investicija.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here