Daleko od zemlje koja se zove naša Krajina, daleko od srpskih zemalja, daleko i od majke Srbije, okupljamo se pod ovim srpskim krovom kao pod jednom kapom, da oživimo i prikažemo tradiciju naših predaka kroz muziku, pesmu i igru.
Kulturom koja nas je održala, večeras ćemo obići kroz one krajeve na kojima su živeli naši preci, oni koji su nam ostavili lepe folklorne igre i pesme, kroz koje se ujedno održao i preneo idenditet nas Srba sa prostora Dalmacije, Like, Banije, Korduna, Slavonije i Srema.
Ovim rečima, glumac Sergej Kožul otvorio je prošle subote tradicionalno Krajiško prelo, manifestaciju koja se svake godine održava u Srpskom centru Bonirig.
Voditelj programa je veoma inspirativnim obraćanjem dirnuo sve prisutne.
„Naši krajevi su još od davnina služili kao bedem, zaštitnik i čuvar Zapadne Evrope od najezde onih koji su dolazili sa istoka, vođeni mačem i drugom verom, i od onih koji su hteli da pokore tu istu Evropu. Došlo je vreme da taj narod, koji je toliko čuvao sebe samog i onog drugog iza sebe i pored sebe, i sam bi jednom, ne tako davno, prognan od onoga koga je čuvao. Ono što je poneo sa sobom jeste ono što ga je održalo, a to je njegova pesma koja je opevala njegovo ognjište, njegov rodni kraj, njegovu reku, planinu, tu njegovu zemlju koja se prostirala od vojvođanskih ravnica, pa do dalmatinskog mora, gde teku reke Krk i Cetina, i kao biseri iz sivog kamena niču Manastiri Krka, Krupa i Dragović“, rekao je u uvodnim rečima Sergej Kožul.
Posle zdravice, koju je održao mladi Igor Ilišević, gosti su s velikom pažnjom slušali istoričara Svemira Popovića, koji je govorio o istoriji krajiških Srba Vojne Krajine.
Za ovu manifestaciju je takođe upriličen i bogat kulturno-umetnički program.
Pesme iz Bukovice i Republike Srpske izvodili su Dušan Vilus, Stanko Dimitrijević i Aleksa Dragaš, pesme sa Banije pevali su Ljuban Todorović, Dušan Vilus i Milorad Plavljanić, a pesme iz svih delova Krajine Stojan Lovrić, Dušan Vilus i Đuro, a nastupila je i grupa Mladi krajiški harmonikaši.
Na velikom ekranu prikazan je folklor iz svih delova Krajine, a zatim su nastupile i folklorne grupe Srpskog centra Bonirig, takođe sa krajiškim koreografijama.
Za narodno veselje posle programa pobrinuli su se članovi orkestra Dragana Vujadinovića i pevači Kristina, Stojan, Đuro, Aleks, Markus i Aleksandar.
Srpski jezik čuva priču o Krajini
Tokom kulturno-umetničkog programa, voditelj Sergej Kožul je posebnu pažnju skrenuo na značaj očuvanja srpskog jezika u zajednici, a sa njim i priče o Krajini.
„Bolje ti je čedo izgubiti državu, nego jezik, kaže naš sveti Simeon. A šta je nama jezik… Kao što reče jedan momak ovde, bez srpskog jezika se osećam nekako nepotpun. Jezik je u pesmi, jezik je u igri, jezik je u simbolima i kostimima naših folklorinih igara, jezik je tamo gde se krstimo i Bogu molimo, jezik je u slavi i svecu koga slavimo. Jezik je u sećanjima i u priči o Krajini. Zato tu priču ne smemo ostaviti, ne smemo je zaboraviti, već treba da je prenosimo, sa oca na sina, sa bake na unuku, da se zna odakle smo došli i da sa time kao sa upaljenom bakljom koračamo i prenosimo je na potomke ponosno kao i naši preci“, istakao je Kožul.
Vaskršnja zabava u Bonirigu
Posle održavanja Krajiškog prela, u Srpskom centru Bonirig se pripremaju za naredne događaje. Centar će organizovati tradicionalnu Vaskršnju zabavu, u subotu 11. maja od 18.30 časova. Ulaz je besplatan, a tokom večeri je planiran nastup folklornih grupa iz Boniriga, iznenađenje za decu, a goste će kasnije tokom večeri lepom pesmom zabavljati Milan Gligorić.