Svečanom akademijom u kripti Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, a prethodno i okruglim stolom u Cetinjskom manastiru, mitropolija crnogorsko-primorska je započela obeležavanje vrednog jubileja – 30 godina postojanja Izdavačko-informativne ustanove “Svetigora” i izlaska iz štampe njenog 300. broja.
Mitropolit Joanikije poručio je da je “Svetigora” dala nemerljiv doprinos srpskoj kulturi, ali i da je sve vreme bila “reč crkve koja se nadaleko čula”. U uvodnom slovu vladika Joanikije je istakao da je “Svetigora” bila živa reč i živa struja koja je obnavljala duhovni život, ne samo Crne Gore, već celog srpstva i pravoslavlja.
Prvi broj “Svetigore” izašao je iz štampe 1992. godine kao “obraznik” za veru kulturu i vaspitanje iz koga se kasnije razvio Radio “Svetigora” i informativni sistem Mitropolije crnogorsko-primorske.
Najveća zasluga za osnivanje, ali i razvoj “Svetigore” ima preminuli mitropolit Amfilohije Radović.
– Sam naziv ‘Svetigora’ nas vezuje i za tlo na kome živimo: To je ime vodopada koji kao da izvire iz temelja Moračke lavre Nemanjića, u čemu ima ne male simbolike: Kao što vodopad Svetigora javlja sobom ponornicu iz koje nastaje, tako se i ljudski život i ljudsko stvaralaštvo temelje na veri, kao ponornici svih ponornica u nama – napisao je u uvodniku tog prvog broja mitropolit Amfilohije.