Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre izjavio je danas da se Srbija nalazi na ključnoj raskrsnici za integraciju u EU, kao i da je civilno društvo od izuzetnog značaja na putu ulaska Srbije u tu međunarodnu organizaciju.
Žiofre je, na sastanku Zajedničkog konsultativnog odbora EU – Srbija, istakao da civilno društvo predstavlja katalizator demokratskog upravljanja i vladavine prava.
– Mora da postoji konsenzus građana Srbije kada je reč o pristupu Evropskoj uniji. Civilno društvo je ključan partner u očuvanju vrednosti Unije – rekao je on.
Žiofre naglašava da se proces proširenja vratio na vrh političke agende Evropske unije što, prema njegovim rečima, našoj zemlji pruža šansu da ubrza svoje reforme i produbi svoj angažman u EU.
Kako kaže, za pristup Evropskoj uniji biće potreban konsenzus svih preduzeća, političkih snaga i civilnog društva.
– U kontekstu pozitivnih dešavanja u drugim zemljama proširenja, ovo je prilika koja se ne sme propustiti. Više nego ikada važno je da članstvo u Evropskoj uniji postane strateški izbor ove zemlje – rekao je Žiofre, osvrćući se na ratne sukobe između Rusije i Ukrajine.
Podsetio je da se među glavnim zaključcima Izveštaja Evropske komsije za Srbiju 2024. nalazi napredak u reformama vladavine prava i normalizacija odnosa sa Prištinom.
Govoreći o negativnim ocenama Evropske komisije, Žiofre kao glavne probleme ističe nedovoljnu transparentnost i nezavisnost pravosuđa, kao i nedostatak brobe protiv korupcije, ali i slobode izražavanja.
– Jasno je da Srbija želi da se priključi Evropskoj uniji, ali mora da bude aktivnija. Srbija mora da pokaže jaču političku volju kada je reč o suzbijanju korupcije na visokom nivou, a neophodno je i poboljšanje izbornog procesa.
– I za Srbiju i za Kosovo, put ka proširenju i napretku dijaloga koji vodi ka normalizaciji odnosa, mora da ide ruku pod ruku sa spoljnom politikom. Žalimo što nije bilo napretka u skladu sa stavovima EU. Srbija i dalje ima odnose sa Rusijom, intenzivirane veze sa Kinom, uključujući sporazum o slobodnoj trgovini što izaziva stratešku zabrinutost – kazao je Žiofre.
Sastanku su prisustvovali i predsednik Evropskog ekonomsko-socijalnog komiteta Oliver Ropke, kao i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević. Sastanak je organizovan u Privrednoj komori Srbije, a glavne teme su aktuelno stanje u odnosima između Srbije i Evropske unije u procesu pristupanja i nalazima Izveštaja o Srbiji za 2024. godinu.
Sve bi nekako vjerovali da nije zestokih ucjena Srbije u EU postoje je clanice koje mrze srbiju a pitaju se oni svete se Srbiji, ubijenom premijeru Srbije jedan visoki fukcioner iz EU rekao da Srbija nikada nece biti primljena u EU i posle toliko godina se to i vidi ucjenama nikad kraja nece biti niti ce Srbija biti u EU. Narod to sve vidi i pamti za godinu dvie Srbija ide u Briks EU ucenitelji na njihovu zalost nece moci vise ucenjivati jednu neku drzavu Srbiju ADIJO EU
Ove prazne price ovih malih birokrata osdavno cujemo/Ranije su mali birokrate iz EU govorlili da Srbija treba da prizna da joj amputiraju njenu teritoriju KiM.Sada pricaju da se Srbija mora odrexi Rusije o prekinuti saradnju sa Kinom.Zz to vreme EU vodi rat protiv Rusije a intexivno trguje sa Kinom.Ovaj mali birokrata radi svoj posao za koga je debelo plcen.Svkom Srbinu u Srbiji RS.C.G.Secernoj makedoniji i u celom svetu poanata je ofa EU laz i pretnja.U EU Ne Hvala
Kakvo još društvo, osim civilnog postoji?
Ono, kad ti predstavnik države, koje zabole za vladavinu prava, kad njima to odgovara!
Necemo u toj vasoj EU. Bolje BRIKS. Lazete na 21 godinu.
САМО ЈЕ НА ТОЈ РАСКРСНИЦИ
СЕМАФОР КОЈИ ИМА САМО
ЦРВЕНО СВЈЕТЛО
А ПРЕКИДАЧ ЗА ЗЕЛЕНО
ЈЕ КОД
холандије
Балтичких земаља
Немачке
УЗ ТО ОТВОРЕНО СЕ У бриселу
СРБИ НАЗИВАЈУ МАЛИМ РУСИМА.
ДА СЕ НЕ ЛАЖЕМО
ЕУ НИКАД НИШТА ДРУГО ПО ПИТАЊУ СРБИЈЕ
НИЈЕ ГЛЕДАЛА СЕМ СВОЈЕ ИНТЕРЕСЕ
И ЗАБОРАВИТЕ ТЕ ПРИЧЕ
ЧЛАНСТВО ЈЕ ШАРЕНА ЛАЖА …
ЕУ ПЛАЋА ГРДНЕ МИЛИОНЕ
ДА албански назови парламент
У ПРИШТИНИ ПОСТОЈИ
ЗНАЧИ ТО ИМ ЈЕ ИНТЕРЕС .
СЛАВА НА ВИСИНИ БОГУ☦️
СЛАВА РУСИЈИ🇷🇺☦️🇷🇺