U Berlinu su potpisana tri važna sporazuma o mobilnosti i zapošljavanju ljudi u zemljama Zapadnog Balkana. To je važan korak za region i veliki korak ka EU i time se zemlje Zapadnog Balkana pripremaju za članstvo, rekao je šef delegacije Evropske unije u Srbiji ambasador Emanuel Žiofre.
Paket hitne pomoći Evropske unije od 165 miliona evra za snabdevanje Srbije energentima važan je korak i snažan pokazatelj da EU stoji uz Zapadni Balkan.
– Ruska agresija na Ukrajinu je izazvala skok cena energenata na tržištu i ova podrška će biti prebačena u budžet Srbije, a ideja je da se pomognu najugroženiji građani i preduzeća. Razgovaraću sa ministarkom energetike da vidimo kako bi to mogli da realizujemo. EU pokazuje da želi da bude uz Srbiju i u dobrim i u lošim vremenima – rekao je šef delegacije Evropske unije u Srbiji za RTS.
Kako kaže Žiofre, 165 miliona evra su odgovor na neposredne potrebe, ali da treba da se gleda na duži rok.
– Ukupan paket za ulaganje u infrastrukturu iznosi 500 miliona evra, pre svega u održive i zelene energente. U poslednjih 20 godina već smo uložili 800 miliona evra u diversifikaciju Srbije – rekao je Žiofre.
Energetika će biti i tema konferencije UN o životnoj sredini sledeće nedelje u Egiptu.
– To je važan samit i svi lideri će učestvovati. Moramo da postignemo da povećanje temperature ne prelazi 1,5 stepen. Radimo i sa partnerima sa Zapadnog Balkana, o čemu je takođe bilo reči u Berlinu. Očekujem da će Srbija vrlo brzo imati i nacionalni plan, a mi smo tu da pomognemo – rekao je šef delegacije EU u Srbiji.
EU je preduzela vrlo konkretne korake kako bi do 2050. godine bila „ekološki neutralna“.
– Imamo paket zakona, dogovoreno je da se fosilna goriva ne koriste, radi se na izgradnji infrastrukture kako bismo mogli da pređemo na zelene energente – kaže Žiofre.
Agenda Evropska unija–Srbija predstavlja osnovu za reforme u oblasti vladavine prava, slobode medija, kao i za rešavanje ključnih pitanja, kao što su odnosi sa Prištinom.
– Ključni način je zajednički rad i intenziviranje reformi. Razgovaraćemo o setu medijskih zakona i dobro je da je novi ministar odmah krenuo da radi na tom polju. Takođe, tu su i dalje reforme na polju sprečavanja korupcije i druga pitanja – navodi ambasador.
Ono što se zove nemačko-francuska inicijativa je pokušaj da se ide dalje u pronalaženju rešenja u dijalogu Beograda i Prištine. Miroslav Lajček dolazi u Beograd, gde će sa predsednikom Srbije razgovarati o aktuelnim temama.
– EU je snažmo posvećena procesu evrointegracija Zapadnog Balkana i postoji politička odlučnost kako bi zemlje napredovale. Stvaramo prilike, pronalazimo rešenja i idemo napred – zaključio je u razgovoru šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre.
Gospodine Žiofre, loša vremena za Srbiju ste doneli vi iz EU i NATO-a kada ste rasturali Jugoslaviju i bombardovali Srbiju…uništili infrastrukturu vrednu više od 150 milijardi evra, a danas nam otimate teritoriju, koja nam je Svetinja i koja nema cenu !!! U EU nema granica samo za licemerje političara – svo ostalo je ograničeno !!!
1. Rusija nije izvršila agresiju nego je odgovorila na teror koji je Ukrajina sprovodila nad svojim, ruskim stanovništvom
2. EU niti bilo ko drugi ne daje ništa za džabe. Za svaki evro koji je neko u Srbiji uzeo, narod će da grca.
3. Dok je aktualne vlasti, o slobodi medija i nezavisnom pravosuđu nema ni govora.
4. Nema pregovora sa okupatorom. Francusko -nemačka inicijativa je mlaćenje prazne slame. Kosovo je Srbija.
No Go Home. Doswidanija njet Eu .
Zamisli, šta bi bilo sa Srbijom, da vi niste uz nju, ne znam, gde bi joj bio kraj!
a kada smo bili u dobrim odnosima kada je u Evropi bilo dobro vreme..? Ovo je demagoška fraza…