Žičarom do manastira

0

 

Pre četiri godine otvorena je najduža žičara na svetu, od skoro šest kilometara, kojom se iz podnožja planine Vorotan stiže do srednjovekovnog manastira Tatev za 11 minuta. Gradnja žičare nazvane Krila Tateva koštala je 13 miliona evra. Kabine primaju 25 osoba, a kreću se brzinom od 37 kilometara na sat. Za meštane je vožnja besplatna, a za turiste karta košta šest evra.
Tatev je, inače, manastir Jermenske apostolske crkve iz devetog veka i predstavlja jedan od najvažnijih religijskih centara na Kavkazu. U sklopu ove svetinje je sagrađeno i ogromno klatno Gavazan, osmougaoni kameni stub visok osam metara. Stub je izgrađen 904. godine i jedina je građevina u manastirskom kompleksu koja je preživela sve invazije i zemljotrese bez ikakvih oštećenja. Stub izgrađen na principu klatna služio je kao svojevrsni seizmograf. Seizmički talasi, pa čak i blagi dodir ljudske ruke, pomeraju ga iz ravnoteže i uzrokuju njegovo njihanje.

Indija

Plutajuća ostrva

Indijsko jezero Loktak poznato je po Plumidima, plutajućim ostrvima koji se sastoje od jezgra mrtvih organskih stvari u fazi raspadanja na kojima rastu biljke. Plumidi pokrivaju znatan deo jezera, a najveća pojedinačna masa obuhvata površinu od 40 kilometara kvadratnih. Na njoj je napravljen jedini plutajući park na planeti, nazvan Keibul Lamjao.
Ovo drevno jezero na severoistoku Indije ima životni značaj za oko 100.000 stanovnika regije. Ono vekovima služi kao izvor pitke vode, za navodnjavanje, ribolov, kao i izvor novca od turista. Zauzima površinu od 287 kilometara kvadratnih, a njegova prosečna dubina iznosi oko 2,7 metara.
 

Španija

Raj u Evropi

Marinaleda, gradić u Andaluziji na jugu Španije, sa 2.700 stanovnika, jedno je od najpoželjnijih mesta na planeti za život. Ovde nema policije, ni kriminala, prosečna plata je 1.200 evra, a stanarina – 15 evra! Zato Marinaledu zovu Mekom za socijaliste, komunističkom oazom u kapitalističkoj pustinji. Zidove krase grafiti sa porukama podrške i solidarnosti Kubi i Venecueli. Ulice nose nazive čuvenih boraca za radnička prava. Sve odluke u gradu donose demokratskim putem na nedeljnim sastancima. Građani imaju besplatan internet. U gradiću postoje fudbalski, košarkaški, teniski i odbojkaški tereni, kao i teren za skvoš, te bazen.
Jednom mesečno u gradu se obeležava tzv. Crvena nedelja kada neko na plenumu iznese ideju o tome kako bi grad mogao postati još bolji ili lepši. Ukoliko ideja bude prihvaćena, volonteri obave taj posao. Nekad se radi o čišćenju ulica ili popravkama na kućama. Grad ima i svoju vlastitu televiziju i radio kanale.
 

Japan

Bekstvo od civilizacije

Ovde potpis

Pre više od 20 godina Japanac Masafumi Nagasaki odlučio je da pobegne od civilizacije. Danas živi na ostrvu Sotobanari. Ovaj 78-godišnjak hrani se skoro isključivo pirinčanim keksom, a za brijanje koristi kišnicu. Udaljeno ostrvo, širine jednog kilometra, na kome nema slatke vode, pripada prefekturi Okinava, iako je bliže Tajvanu nego Tokiju. Morske struje koje kruže oko ostrva oblika pasulja toliko su opasne, da lokalni ribari retko kad dolaze da love ribu u njegovoj blizini. Masafumi vreme provodi potpuno nag, a jednom nedeljno ide na susedno ostrvo da bi nabavio vodu i hranu u vrednosti od 120 dolara, koliko mu šalje njegova porodica.
– Ne ponašam se po društvenim normama, već sledim pravila prirode. Prirodu ne možemo pobediti, tako da nam preostaje samo da joj se potpuno pokorimo. To sam ovde naučio i verovatno se zbog toga ovde dobro snalazim – kaže Nagasaki, koji kaže da je odlučio da umre baš na ovom ostrvu.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here