Žene: Zlostavljane, prebijane i ubijane

0

 

Između četiri i 12 odsto žena rekle su da su fizički zlostavljane tokom trudnoće, a svake godine oko 5.000 žena širom sveta članovi porodice ubiju u ime časti.

 

U saopštenju Evropske komisije povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, ističe se da su u takvim uslovima mehanizmi za zaštitu prava žena i dalje nedovoljno iskorišćeni i da većina pripadica lepšeg pola uopšte ne zna za postojanje mogućnosti da kao individualne žrtve podnesu žalbu UN.

 

"Ovo su ključni izazovi politike EU za zaštitu ljudskih prava u trećim zemljama" , navodi se u saopštenju.

 

 

Visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku i potpredsednica Evropske komisije Ketrin Ešton izjavila je da je Međunarodni dan žena izvrsna prilika za sve da razmisle o vlastitoj odgovornosti u radu na iskorenjivanju polnih razlika.

 

"Ovo se u velikoj meri odnosi i na međunarodne odnose gde moramo učestvovati u naporima da se ostvari ovaj zajednički cilj", istakla je Eštonova i dodala da održiv mir i opšta bezbednost ne mogu biti ostvareni bez punog učešća žena.

 

Eštonova je upozorila da su ustavi i zakoni uporno i otvoreno diskriminatorski u odnosu na žene, što podriva razvoj pojedinih zemalja u različitim delovima sveta.

 

Ona je poručila da uspostavljanje ravnopravnosti među polovima i jačanje pozicije žene u Evropi i mimo njenih granica spadaju među najbitnije globalne izazove, zbog čega će EU nastaviti proaktivno da deluje u ovoj oblasti koja je u srži unutrašnje i spoljne politike EU.

 

"Šefovi delegacija EU širom sveta su upravo primili jasne instrukcije u tom pogledu", saopštila je Eštonova.

 

 

Pilaj: Obaveza države da zaštite žene od nasilja

Države su dužne da zaštite žene od svih vrsta nasilja, poručila je u saopštenju povodom 8. marta, Dana žena, visoka komesarka UN za ljudska prava Navi Pilaj.

"Procenjuje se da svaka treća žena širom sveta bude pretučena, silovana ili doživi neki drugi vid nasilja tokom svog života. Najčešći izvor tog nasilja dolazi iz porodice", rekla je Pilaj.

Pilaj je posebno ukazala na oko 5.000 "ubistava zbog časti" koja se svake godine izvrše širom sveta.

"Žene i devojke zastrašujuće često bivaju ubijene, kamenovane, spaljivane, žive zakopane, ugušivane, davljene i izbodene do smrti, u ime očuvanja porodične časti", kazala je Pilaj.

Visoka komesarka UN je istakla da je problem "pogoršan činjenicom da se u mnogim domaćim pravnim sistemima, pa čak i kroz zakone o diskriminaciji, još uvek u potpunosti ili delimično izuzimaju od kažnjavanja pojedinci koji su počinili ubistva zbog časti", sa kojima se neretko "odnosi sa divljenjem" ili stiču "poseban status u zajednici".

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here