Tek što je jedna stihija odnela na desetine života, razorila brojna ognjišta i razdvojila na hiljade porodica širom Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, kao da nam stiže druga katastrofa. I dok stare rane nisu ni počele da zaceljuju, nove se otvaraju. Baš kao što se i nebo nad Srbijom i Republikom Srpskom ponovo otvorilo prethodnih dana, a strah već uplašenih ljudi samo se pojačao. Stradalnici koji su u majskim poplavama ostali bez igde ičega, bez dobara koje su stvarali decenijama, spasavši samo goli život, sada ponovo gledaju u nebo koje kao da je sklopilo pakt sa đavolom. Može li neko da im pomogne.
Potresne slike |
Pomoći je bilo sa svih strana. Na stotine konvoja uputili su naši zemljaci iz dijaspore put otadžbine ne pitajući ni za veru ni za nacionalnost, a mnogi su i lično pratili humanitarnu pomoć sve do odredišta. Njihove priče i apeli bili su strašniji i od samih vapaja nevoljnika jer su videli i ono što se nije prikazivalo na TV ekranima ni naziralo u novinskim stupcima. Oni koji su poput 32-godišnjeg
Miodraga Damjanca iz Sidneja, koji je davne 1998. godine s roditeljima prispeo iz Mostara u Australiju u potrazi za boljim životom, pratili vesti na ovom dalekom kontinentu, odmah su se javili Humanitarnom mostu "Vesti" s molbom da objavimo imena unesrećenih.
– Bio sam izuzetno pogođen scenama poplava i tragedijom koja je snašla naš narod, ali sam jako daleko da bih mogao da fizički pomognem u spasavanju ljudi, kuća, imovine… Ono što smo mi mogli iz daleke Australije jeste da se organizujemo i pokušamo da sakupimo izvesna novčana sredstva za pomoć žrtvama poplave – kaže ovaj mladi porodični čovek, otac 19-mesečnog sina i uskoro još jednog deteta.
Miodrag Damjanac potom je na linku predstavio katastrofu Srbije i njenih žitelja i zatim priredio donatorski skup na državnom Koledžu za turizam i ugostiteljstvo u Sidneju, gde predaje kao nastavnik, pozvavši svoje radne kolege. "I za jedno veče uspeo sam da prikupio 730 dolara, ali tu nije kraj, donacije i dalje pristižu", priča nam Damjanac, koji u plemenitoj nameri da sa sumom od po 300 dolara pomogne četiri postradale porodice, ima samo jedan uslov: "Voleo bih da donacije budu podeljene prvenstveno porodicama sa malom decom u Srbiji i Republici Srpskoj…".
Hvala na poverenju |