Premijer Miloš Vučević izjavio je na Samitu Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju (GPAI) u Beogradu da je taj događaj potvrda da je Srbija krenula u pravom smeru razvoja države i društva i da se radi na pripremi nove strategije za razvoj veštačke inteligencije do 2030. godine.
Istakao je da je Samit čast za Srbiju i događaj od izuzetnog značaja.
Podsetio je da je Srbija 2019. donela prvu Strategiju za razvoj veštačke inteligencije od 2020. do 2025, kao prva zemlja u Jugoistočnoj Evropi i 26. zemlja u svetu koja je donela takav dokument.
– Taj dokument je bio vizionarski i otvorena je jedna od najbitnijih tema za razvoj čovečanstva, a to je razvoj veštačke inteligencije – kazao je on.
Istakao je da će kod nas prva primena biti u javnoj upravi u zdravstvenom sistemu biće AI softver koji je Institut za veštačku inteligenciju razvio na nacionalnoj AI platformi i koji automatski rangira mamografske snimke po prioritetu, tj. koji je procenat šanse da postoji neka sumnjiva lezija.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je rekla da je za samo osam godina Srbija došla do toga da se IKT sektor najbrže razvija i da veštačka inteligencija može da pomogne izgradnji boljeg sveta uz etičku primenu.
– Srbija je počela 2016. i uspela da se razvije od zemlje da se danas najbrže razvija IKT sektor i upošljava 115.000 ljudi, a njihova prosečna neto plata je oko 2.000 evra, dok je pre deset godina bila oko 480 evra. Taj sektor pomaže da se mladi iz dijaspore vrate u Srbiju, a svedočili su velikom prilivu IT stručnjaka koji razvijaju rešenja i doprinose dodatnoj vrednosti – kazala je ona.
Generalni sekretar OECD Matijas Korman izjavio je da postoji veliki potencijal za razvoj veštačke inteligencije, ali da je neophodno na međunarodnom nivou raditi na kreiranju najboljeg regulatornog okvira kako bi se obezbedilo lakše upravljanje rizicima koje ova tehnologija sa sobom nosi. Istakao je da je ovo prvi samit novointegrisanog partnerstva.
Hvala Srbiji što je domaćin i hvala Indiji i Slovačkoj što su rukovodili razvojem ovog partnerstva kao kopredsedavajuće zemlje.
Ministarka nauke Jelena Begović je ukazala da ta inteligencija može pomoći da se učini nešto dobro za svet. Srbija i Beograd su ponosni domaćini GPAI, gde se postavljaju osnovni postulati u kom smeru tehnologija da se razvija i navela da je uključeno preko 45 svetskih delegacija.
Poseta Belgiji
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je otišla u posetu Briselu.
U njenoj agendi su, kako je saopšteno iz Skupštine Srbije, sastanci sa predsednikom Predstavničkog doma Saveznog parlamenta Kraljevine Belgije Peterom de Roverom, a i sa predsednikom Evropskog parlamenta Robertom Metsolom.