Kamen, čiji se prečnik procenjuje na 10 metara, sudario se 8. oktobra sa zemljinom atmosferom iznad Južnog Sulavezija, u Indoneziji. Ekploziju su registrovale specijalne kontrolne stanice udaljene 16.000 kilometara, navodi se u izveštaju naučnika sa univerziteta Zapadnog Ontarija.
Naučnike brine činjenica da nijedan teleskop nije primetio asteroid, kao i to da je mogao da izazove katastrofu da je kojim slučajem bio veći. Asteroid je pogodio atmosferu brzinom od skoro 73.000 kilometara na sat. Naglo usporavanje brzine dovelo je do njegovog strahovitog zagrevanja i eksplozije jačine od 50.000 tona TNT.
Srećom, zbog visine na kojoj se eksplozija dogodila – između 15 i 20 kilometara iznad nivoa mora, nije došlo do posledica na zemlji. Međutim, da je svemirsko telo bilo nešto veće – 20 do 30 metara u prečniku, lako je moglo da izazove ogromna razaranja i gubitak ljudskih života, ističu istraživači. Astronomi su dosad uočili i zaveli samo mali broj svemirskih tela prečnika manjeg od 100 metara.
"Da bi manja svemirska tela bila primećena potrebno je sagraditi jače teleskope", kazao je Tim Sper, direktor Centra za male planete u Kembridžu, u Masačusetsu, koji smatra da bi jedan takav projekat koštao više milijardi dolara.
Stručnjaci inače veruju da je pad asteroida ili delića komete prečnika oko 60 metara uzrok poznate Tunguske eksplozije 1908. u Rusiji. Jačina te eksplocije procenjena je na 10 do 15 miliona tona TNT, što je dovoljno da se jedan veći grad sravni sa zemljom.