U Minhen je otputovao u pratnji nemačke policije redovnim letom u 16.50.
Nemačka traži Mustača zbog sumnje da je bio umešan u ubistvo političkog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine u Minhenu.
Zbog istog slučaja Nemačkoj je krajem januara izručen bivši jugoslovenski i hrvatski obaveštajac Josip Perković.
Vrhovni sud u utorak je odobrio Mustačevo izručenje čime je odbio žalbe odbrane bivšeg čelnika Udbe, ali i tužilaštva, na prvostepenu suda u Varaždinu o izručenju.
Josip Perković
Pročitajte još:* Slavica Eklston radila za Udbu i zna ko je ubio Đurekovića?! |
Odluka je u sredu stigla na varaždinski sud koji je odmah naložio Službi za međunarodnu policijsku saradnju MUP-a Hrvatske predaju Zdravka Mustača Nemačkoj. Rok za predaju bio je 10 dana od 15. aprila kada je doneto pravosnažno rešenje.
Mustačev advokat Lidija Horvat izjavila je ranije da je uputila Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu predlog za određivanje privremene mere radi obustave, odnosno odlaganja predaje Mustača na odnosu evropskog naloga za hapšenje. Ona smatra da su odlukom o izručenju prekršene odredbe Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Ona je, međutim, rekla da hrvatska i nemačka tela mogu raditi po pravosnažnom rešenju o izručenju bez obzira na poteze odbrane.
U istom slučaju u januaru je Namačkoj izručen bivši jugoslovenski i hrvatski obaveštajac Josip Perković.
Za razliku od zagrebačkog Županijskog suda i Vrhovnog suda koji su tada u istom slučaju odobrili izručenje Josipa Perkovića, sud u Velikoj Gorici je zbog zastarelosti odbio da izruči Mustača.
Na tu se odluku, međutim, žalila udovica ubijenog Đurekovića, Gisela Đureković, što je Vrhovni sud uvažio i ukinuo rešenje velikogoričkog suda. Zbog nedostatka sudija, sud u Velikoj Gorici tražio je da predmet bude dodeljen nekom drugom sudu, pa se tako našao pred sudijama u Varaždinu koji su odobrili izručenje.