Broj učenika koji posle završene nastave u školi i dalje ostaju u školskim klupama je značajno porastao. Više od 63.000 švajcarskih učenika uzima dodatne, plaćene časove, 7.000 više nego pre tri godine.
![](/data/images/2014-11-14/462375_111514c6_f.jpg?ver=1415974362)
Ovo je pokazala još neobjavljena studija švajcarskog Koordinacionog centra za istraživanje obrazovanja (SKBF), pišu švajcarski mediji. Studijski podaci potiču iz vrlo reprezentativnog "Pisa – dodatnog upitnika", koji je 2012. godine sproveden kod 14.543 učenika.
Prema ovoj studiji, dodatnu profesionalnu podršku koristi 34 odsto učenika osmog i devetog razreda – dakle svaki treći. Studija takođe pokazuje i to da je u poslednje tri godine broj korisnika dodatne pomoći porastao za 10 procenata.
Ni na jednom drugom školskom nivou se ne uzimaju tako često plaćeni dodatni časovi kao u obe poslednje školske godine, očigledno zbog toga jer je u pitanju prelazak u Gimnaziju.
Najveći broj učenika sa dodatnom pomoći u obrazovanju dolazi iz familija sa visokim primanjima.
"Polaganje prijemnog ispita za gimnaziju bi se moglo u izvesnoj meri "kupiti"", potvrđuje Danijel Rajhmut, rektor na prirodno-matematičkoj gimnaziji Remibul u Cirihu.
– Da bi se sa sigurnošću obezbedile podjednake šanse, potrebni su pripremni kursevi u školama, i sa povoljnim cenama – kaže Remibul.
Volterova procena |