Zbog Amerike, kaznili Poljsku

0

Ovde je CIA držala i mučila osumnjičene

Poljska je prekršila međunarodne konvencije koje zabranjuju mučenje i nehumano postupanje sa zatvorenicima, a zbog neefikasne istrage afere tajnih zatvora CIA, mora da trojici osumnjičenih za terorizam plati odštetu od po 100.000 evra, presudio je ovih dana Evropski sud za ljudska prava u Strazburu. Poljska je prekršila one članove pomenute konvencije koji se, između ostalog, odnose na zabranu mučenja, pravo na slobodu i efikasnu istragu o navodima osumnjičenih.
Poljsku su Evropskom sudu tužili Palestinac Husein Abu Zubajda i državljanin Saudijske Arabije Abd Al-Rahim Al-Naširi za povredu njihovih osnovnih ljudskih prava, kao i prava na život. Osnova za tužbu je to što su ih američki agenti prebacili posle hapšenja u tajni zatvor CIA, u poljsku obaveštajnu bazu Stare Kjejkuti na Mazurskim jezerima, predatu Amerikancima na korišćenje.

Šturo priznanje

SAD su priznale da su držale osumnjičene pripadnike Al Kaide u objektima izvan američke jurisdikcije, ali nije precizirano u kojim zemljama.

Tu su ih tokom 2002. i 2003. godine agenti CIA saslušavali brutalnim metodama koje nisu dozvoljene u SAD.
U tajnoj istrazi tog skandala oko tajnih zatvora CIA, koju je Poljska povela zbog pritiska Saveta Evrope i Evropske unije, obojica su dobila status oštećenih lica.
"Nadam se da će evropski tribunal kazniti ne samo učešće Poljske u zločinačkom sistemu otmica i mučenja, već i za to što nije preduzela korake jedne demokratske države da skandal razjasni", kazao je uoči izricanja presude advokat Al-Naširija Mikolaj Pjetšak.
Prema ovoj presudi, koja još nije pravosnažna, jer Poljska može da se žali, Ali Naširiju bi poljske vlasti trebalo da isplate odštetu od 100.000 evra, a Abu Zubajdi 130.000 evra.
Istragu o tome da li su poljske vlasti i neko od najviših zvaničnika u to vreme, premijer Lešek Miler ili predsednik Poljske Aleksandar Kvašnjevski znali za tajni zatvor CIA i da li je neko od poljskih činovnika ili zvaničnika dao saglasnost za mučenje, poljsko tužilaštvo započelo još 2008. godine i još nije završena.
I Kvašnjevski i Miler priznali su do sada javno da je postojala tesna saradnja obaveštajnih službi SAD i Poljske, ali da nisu znali i ne znaju u čemu se sve sastojala.

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here