Sever Nemačke i Skandinaviju, koji se – na istoj geografskoj visini – zimi smrzavaju, u nekoliko decembarskih i januarskih talasa zatrpale su nezabeležene količine snega, kao i deo Francuske i Belgije. U Oslu je 5. januara, na primer, zabeleženo – 41 stepen Celzijusa, koliko je poslednji put bilo 1987.
Jake snežne padavine nisu mimoišle ni sever Italije i Hrvatsku, dok Velika Britanija prekrivena snegom – iz svemira liči na neki polarni kontinent. Nemačku, Poljsku i Ukrajinu stisle su niske temperature, ali ipak nije katastrofalno, kako je bilo najavljeno. Dobra vest je da za vikend najavljeni hladni talas "Dejzi" Nemačkoj nije doneo onakav haos kakav se očekivao. Međutim, meteorolozi i dalje upozoravaju na to da "Dejzi" još nije pokazala svoje pravo lice.
Situacija u saobraćaju je daleko od normalne. U Baden-Virtenbergu i Bavarskoj su jake snežne padavine uzrokovale više od 300 saobraćajnih udesa, u kojima je bilo nekoliko desetina povređenih. Na nemačko-francuskoj granici, u Nojenburgu, oko 300-400 teretnih vozila ostalo je zarobljeno na autoputu A5, koji je bio zatvoren za saobraćaj, pa su vozači bili primorani da prenoće u svojim vozilima okovani snegom i ledom. Juče ujutru su zatvoreni putevi koji vode ka francuskoj granici.
Sneg i kiša
|
Na nemačkoj strani su spasilačke ekipe vozačima delile tople napitke i ćebad.
Samo u Frankfurtu juče je otkazano više od 200 letova, a na aerodromu u Nirnbergu u petak uveče je avion "Er Berlina" neposredno pred poletanje izleteo sa piste i satima paralizovao dalji vazdušni saobraćaj. Da li je u pitanju bio kvar na mašini ili su loši vremenski uslovi bili razlog za iskliznuće aviona, još nije utvrđeno. Železnički saobraćaj zasad funkcioniše bez većih smetnji. Zakašnjenja u polascima je bilo samo na jugu zemlje.
Prete lavine
|
"Dejzi" je juče zahvatio centralnu Nemačku. Jake padavine su zabeležene u Severnoj Rajni-Vestfaliji, Saksoniji, Saksoniji-Anhaltu i Tiringiji, ali meteorološke službe ne najavljuju duže saobraćajne prekide, kakvi su zahvatili jug Nemačke.