Zatvorenici Albanci nisu izloženi fizičkoj torturi

0

"Na dan posete u niškom KPZ bilo je 30 pripadnika albanske narodnosti od ukupno 1.326 osuđenika koji izdržavaju zatvorsku kaznu", napomenula je Vučkovićeva na konferenciji za novinare saopštavajući rezultate monitoringa o položaju manjinskih grupa osuđenika.

Jedan pripadnik manjinske grupe Albanaca žalio se na fizičko nasilje tokom pobune zatvorenika 2006. godine, a trojica osuđenika te narodnosti se žalilo na psihološko nasilje na nacionalnoj osnovi.

Pripadnici ove manjinske grupe ocenili su da su odnosi među zatvorenicima loši i kao glavne razloge naveli konzumiranje droga ili odnose u vezi kupovine i prodaje narkotika.

"Raslojavanje osuđenika u KPZ se vrši po regionalnoj i verskoj pripadnosti i kada dođe do sukoba između grupa, formalno može izgledati da on nastaje na nacionalnoj ili verskoj osnovi, ali je daleko verovatnije da je pravi uzrok mnogo banalniji kao što su, na primer, materijalni interesi osuđenika", navela je Vučkovićeva.

Pripadnici albanske manjinske grupe osuđenika, prema njenim rečima, žalili su se na pojavu nemogućnosti posete njihovih žena ili rođaka sa dokumentima UNMIK administracije.

Verska prava Albanaca se poštuju, mali broj pripadnika ove grupe je podnosio pritužbe protiv službenika KPZ u Nišu, naveli su u niškom Centru za ljudska prava.

Opšti problem je, kako je rekla Vučkovićeva, boravak većeg broja osuđenika od raspoloživih kapaciteta, što je pojava i drugim zatvorima u Srbiji. Jedno od rešenja, smatra ona, mogla bi da bude amnestija za osuđenike koji su izvršili lakša krivična dela.

Centar za ljudska prava proveravao je položaj osuđenika koji pripadaju malim verskim zajednicima i osuđenika s invaliditetom.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here