Šljive su hranjiv i dodatak uravnoteženoj prehrani, posebno ako se jede cela voćka jer ima kožicu bogatu vlaknima. Njihove vrednosti su mnogobrojne i pomažu pri zaštiti i održavanju vitalnosti čitavog organizma.
Šljive su svoje mesto našle i kao koristan dodatak ishrani u nedavno objavljenom tekstu s preporukama dr Mehmeta Oza za održavanje linije i detoks tela. Ujedno su prepune zaštitnih polifenola koji mogu da pomognu pri sprečavanju kognitivnog pada u starijoj dobi i doprinesu ravnoteži šećera u krvi, regulisanju apetita i smanjenju kardiovaskularnog rizika, piše Sensa.hr.
Ovu voćku sada možete da pronađete u svim marketima i na pijacama, a ona osim što osvežava i vraća u detinjstvo, nudi i mnoštvo zdravstvenih benefita:
Bogate su antioksidansima
Prepune su biljnih jedinjenja koja imaju antioksidativna svojstva – to znači da sprečavaju reakciju kiseonika sa drugim hemikalijama i nanošenje štete ćelijama i tkivima.
Posebno su bogate anticijaninima, jedinjenjima koja su takođe odgovorna za tamnu boju kože šljive. Zapravo, istraživanja pokazuju da su šljive bogatije ovim zaštitnim jedinjenjima od drugog voća, uključujući breskve i nektarine.
Dugotrajna izloženost oksidativnom stresu povezana je sa razvojem hroničnih bolesti kao što su srčane bolesti, rak, dijabetes tipa 2 i neurodegenerativne bolesti (npr. Alcheimerova bolest). Antioksidansi pomažu u smanjenju rizika od tih bolesti kroz njihovu sposobnost da smanje oksidativno oštećenje.
Antioksidansi, poput vitamina C i vitamina E, igraju važnu ulogu u jačanju imunološkog sistema. Oni pomažu u održavanju zdravih imunoloških ćelija i jačaju obrambene mehanizme tela od infekcija i bolesti.
Pomoć pri regulaciji šećera u krvi
Bogate su dijetalnim vlaknima, koja pomažu da se uspori apsorpcija šećera u krvotoku. Kako se vežu za šećere i usporavaju njihov prolaz kroz probavni sistem, pomažu pri održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi. Zbog niskog glikemijskog indeksa lako se vare. Ako imate dijabetes ili sumnjate na probleme sa nivoom šećera u krvi, pratite unos svih namirnica, uključujući i šljive, i savetujte se sa lekarom ili dijetetičarom.
Pomoć zdravlju srca
Dobar su izvor kalijuma, minerala koji igra važnu ulogu u regulaciji krvnog pritiska jer učestvuje u održavanju ravnoteže natrijuma u telu i pomaže da se opuste krvni sudovi, čime se može smanjiti krvni tlak, a čija normalizacija smanjuje rizik od srčanih bolesti.
Holesterol, jedan od neprijatelja zdravog srca uravnotežuje se delovanjem ove voćke čija dijetalna vlakna mogu da deluju na snižavanje nivoa lošeg holesterola i rizika od stvaranja plaka u arterijama.
Preporuka za kozumiranje šljiva
Sveže šljive odličan su izbor za međuobrok ili dodatak obrocima, a mogu da se kombinuju sa namirnicama bogatim vlaknima i proteinima da bi se dodatno usporila apsorpcija šećera i poboljšala kontrola šećera u krvi. Na primer, dodajte ih u ovsene pahuljice ili jogurt, ili salate. Ipak, pirpazite na sokove i sirupe jer mogu da imaju visok sadržaj šećera, a to je kontraproduktivno, piše Sensa.hr.