EPA-EFE

Plava boja se bolje vidi u magli i vidljivija je na jakom suncu.

Činjenica je da imamo plava svetla upozorenja na policijskim, vatrogasnim i vozilima hitne pomoći, a to je izum nacista, piše švajcarski list “Blik”. Osnovna ideja je da se plavo polje širi u atmosferi i zbog toga je jasno vidljivo izbliza.

Međutim, velika prednost je bila što se boja teže videla iz aviona. Oni koji bi mitraljezima pucali na sve što se na zemlji kreće. Zato je Nemačka već 1933. prešla sa crvenog na plavo svetlo upozorenja. Očigledno se već tada spremao ulazak u ratove.

Tokom Drugog svetskog rata, druge zemlje su sledile ovu teoriju o zamračenju. Nakon rata, plava boja se zadržala i 1950-ih godina postala je poznata širom Evrope kao boja za upozoravajuća svetla, piše HAK.

Crvena je boja opasnosti i zbog toga je prvo korišćena u vozovima, a kasnije i u automobilima kao zadnje svetlo i kao svetlo upozorenja.

Upravo zbog toga se plava boja ističe u moru crvenih svetala u svakodnevnom saobraćaju. Boja se gotovo ne pojavljuje u prirodi koja okružuje puteve i to je razlog zašto se odmah ističe. Takođe, bolje se vidi u magli i vidljivija je na jakom suncu.

U mnogim zemljama, kao što su SAD, crvena se preferira za vozila hitne pomoći, uprkos rezultatima nekoliko studija koje preporučuju plavu. Crvena se ponekad koristi kao druga boja u Evropi, na primer u Mađarskoj.

Rotaciona svetla su se pojavila 40-ih godina, kako bi privukla pažnju u saobraćaju. Od 80-ih godina pojavljuju se blicevi i dvostruki blicevi. Velika prednost je što ne zahtevaju pokretne delove.

Danas se koristi LED tehnologija koja je toliko jaka da ima noćni režim da spreči zaslepljivanje ljudi.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here