Pixabay.com
Ilustracija

Nepovoljni vremenski uslovi i bakterijska bolest prepolovili su rod pomorandži u SAD, Brazilu i Meksiku. Veleprodajna cena soka od pomorandže skočila je u Americi na najviši nivo u istoriji.

Florida, koja proizvodi 90 odsto od ukupne količine soka od narandže u SAD, prošle jeseni je bila pogođena velikim uraganima i to dva puta. Zbog toga se očekuje da će proizvodnja u toj američkoj saveznoj državi biti najmanja u poslednjih 100 godina.

Profesor Zoran Rajić sa Poljoprivrednog fakulteta izjavio je za RTS da su za cenu pomorandže na svetskom tržištu ključni pre svega klimatski faktori.

„Zemlje od kojih mi najviše uvozimo pomorandžu suočavaju se sa sušom i nedostatkom radne snage. U Španiji je čak zbog suše zabeleženo i krčenje pojedinih zasada. Turska još nije stigla sa narandžama, ipak treba da znamo da je ovo predsezona, tako da će u decembru biti glavni udar kada je reč o samoj berbi. U Grčkoj, opet zbog problema sa sušom, plodovi su sitniji i nemaju dovoljno soka”, objašnjava profesor Rajić.

Cene narandži na tržištu

Rajić ističe i da je cena u pojedinim regionima Grčke povećana čak do sedam puta. Tako je na Peloponezu, u regiji Argos, cena bila negde oko pet centi, a sada je stigla do 27 centi.
Cena narandži na berzi krajem oktobra je bila neverovatnih osam dolara, u međuvremenu se snizila, ali je i dalje viša za skoro 60 odsto nego na početku godine.

Rajić objašnjava da ponuda i potražnja utiču na cenu, ali i ukazuje da Meksiko i Brazil, koji su najveći proizvođači sokova, već dve godine imaju problema sa nabavkom sirovine.
I u Srbiji je cena narandže znatno veća, posebno u odnosu na druge citruse. Prošle godine ta cena se kretala, kada je reč o veleprodajnoj, do 70-75 centi, a već sada je između 85 i 90 centi.

Zašto je limun jeftin

Sa druge strane, limun je čini se nikada jeftiniji. Profesor Rajić ukazuje da su dva razloga za nižu cenu limuna.

„Sada je u toku berba sorte ‘majer’ koja nije za sok, a kada izađemo napolje videćemo da je još toplo i onda je i tražnja za limunom smanjena“, navodi Rajić.

„Onda je logično da je cena limuna koja je prošle godine u ovo doba bila uvozna oko 70 centi, sada oko 40 centi. Kod mandarina cena je smanjena sa 85 do 90 centi na 55 do 58. I grejp je pao nekih desetak centi“, napomenuo je profesor Rajić.

Inače, prošle godine Srbija je uvezla oko 104.000 tona citrusa, oko 39.000 tona narandži, limuna 28.000 tona i ukupna vrednost uvoza je bila oko 80 miliona. Ove godine uvoz je oko 66.000 tona, zaključno sa septembrom.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here