Dan zaljubljenih jedan je od datuma kojima posvećujemo puno pažnje, kada nastupa Kupidonovih 5 minuta, ali zašto se slavi baš 14. februara?
Postoje brojne legende na temu zašto se slavi Dan zaljubljenih 14. februara, ali čini se da je ona koja datira iz Rima, i to u 3. veku, najrasprostranjenija i tačnija.
Naime, u to vreme živeo je sveštenik po imenu Valentin, koji se u nepovoljnim okolnostima tokom vladavine Klaudija II zalagao za ljubav. Sa druge strane, spomenuti vlastodržac protivio se sklapanju brakova među mladima, kojima je po njegovom mišljenju bilo mesto u redovima vojske, a ne uz porodicu i svemu što ona nosi. Valentin to nije mogao da posmatra mirno, pa je rizikovao svoju poziciju u interesu ljubavi, ali se to Klaudiju II nije dopalo.
Čim je saznao da sveštenik obavlja posao u tajnosti, vladar je naredio da mu se odrubi glava, što se odigralo 14. februara 270. godine. Nažalost, njegova plemenita misija prepoznata je tek 200 godina kasnije, kada je proglašen svecem.
Puno godina kasnije, 1959, nakon razmatranja značaja ovog datuma, katolička crkva odlučuje da ga precrta iz liturgijskog kalendara praznika. Možda bi simbolika ovog dana pala u zaborav, da se tokom 19. veka u Americi nije rasprostranio običaj kupovine kartica sa romantičnim motivom, u znak širenja ljubavi.
Tek u drugoj polovini 20. veka zavladao je običaj darovanja partnera na ovaj dan, i to širom planete. Interesantno je da je u nekim zemljama, kao što su: Meksiko, Danska, Norveška ili Venecuela ovaj dan preimenovan u Dan ljubavi i prijateljstva. Na taj način, osobe koje nisu u vezi ili braku dobijaju podstrek da obraduju najbliže. Bilo kako bilo, niko nije pošteđen troška.
Treba da se slavi prava hriscanska ljubav medjusobnog trajnog sluzenja muskog i zenskog koja nije isto sto i kratkotrajna telesna zaljubljenost koja moze kad prodje da se pretvori u razlaz pa i mrznju.Izgleda da je tzv zaljubljenost danas kratkog veka jer se menjaju tzv partneri cesto