Kako sada stvari stoje, beogradski BG Car Show biće jedina manifestacija u Evropi koja će okupiti sve brendove iz automobilske industrije na jednom mestu.
Hrvati su otkazali sajam automobila iako je on zvanično bio na kalendaru svetske organizacije sajmova, a Frankfurtski salon automobila neće se održati u tom gradu iako ima tradiciju dugu 70 godina, piše RTS.
Kupovina preko interneta i kod ovlašćenih prodavaca sve je povoljnija, pa nema potrebe za sajmovima. Na tradicionalni Sajam u Ženevi ove godine neće doći Opel, Pežo, Land Rover, Volvo, Ford, pa se postavlja pitanje zašto bi novinari dolazili da u jednom danu vide sve novitete, kada ih proizvođači i inače promovišu čim se pojave.
Pojedinačne i regionalne prezentacije su mnogo jeftinije nego sajamski nastupi. Tako velike kompanije štede i do 50 miliona evra koje ulažu u razvoj novih tehnologija.
“Mi ćemo ići i dalje na sve sajmove gde se izlažu vozila. Troškovi su abnormalni ali ako želite da prodajete premijum klasu, morate svuda da budete prisutni”, ističu u Mercedesu.
Na beogradskom salonu i dalje je dobra prodaja, a uvoznici kažu da je on najbolje mesto gde se automobili mogu videti, i kupiti sa popustom. Zato će jedino kod nas u Evropi svi brendovi biti na okupu u martu.
– Uslovi finansiranja su sve bolji i finansijske institucije se udružuju sa prodavcima kako bi kupci lakše došli do automobila – navodi Miloš Petrović, predsednik Udruženja uvoznika Srbije.
Interesantno je da je sudbina salona na dalekom istoku potpuno drugačija.
Sajmovi u Kini i Japanu su sve veći svake godine. Evropski proizvođači koji računaju na ta tržista tamo su našli razlog za ulaganje i rado izlažu svoje novitete.
I sajmovi u Americi se bude, a prezentacije automobilasve češće se dešavaju na sajmovima tehnike i IT industrije, kao što je to, na primer, u Las Vegasu.
Ja idem na svaki sajam, najvise zbog hostesa