Prethodno oprano lisnato povrće u kesama, poput zelene salate ili spanaća, može delovati kao dobar izbor ako pokušavate da se hranite zdravo. Međutim, nije baš tako…
Verovatno kupujete određene namirnice zbog praktičnosti, kako biste uštedeli vreme prilikom pripreme obroka.
Prethodno oprano lisnato povrće u kesama, poput zelene salate ili spanaća, može delovati kao dobar izbor ako pokušavate da se hranite zdravo. Međutim, nije baš tako…
Prema mišljenju stručnjaka za bezbednost hrane, prethodno oprano povrće u kesama zapravo nije najsigurnija opcija. Bakterije i kontaminacija su češći nego što mislite kada je reč o ovoj vrsti proizvoda, piše HuffPost.
„Iako potrošači očekuju i praktičnost i sigurnost, realnost je da prethodno oprano povrće u kesama i dalje predstavlja jedan od najrizičnijih artikala u supermarketima, zbog mogućnosti kontaminacije duž čitavog lanca snabdevanja“, kaže Darin Detvjler, profesor politike u oblasti hrane na Northeastern univerzitetu i autor knjige „Bezbednost hrane: prošlost, sadašnjost i budućnost“.
On izbegava da kupuje ovakvo povrće upravo zbog opasnosti od ozbiljne kontaminacije bakterijom E. coli.
„Kada pogledate prethodne epidemije, salate u kesama su često bile glavni uzrok bolesti izazvanih hranom – neke su dovele do hospitalizacije, otkazivanja bubrega (hemolitičko-uremičkog sindroma), pa čak i smrti“, navodi Detvjler.
Mnogi faktori u lancu snabdevanja mogu dovesti do kontaminacije zelenog povrća patogenima poput E. coli, listerije ili salmonele, koji mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.
„Lisnato povrće u kesama pere se i obrađuje u velikim količinama, što zapravo omogućava brže širenje patogena“, dodaje Olivia Rozkovski, kuvarica i instruktorka za biljne kulinarske veštine i bezbednost hrane u Institutu za kulinarsko obrazovanje u Njujorku.
Epidemije povezane sa lisnatim povrćem dešavaju se češće nego što biste očekivali, pa je FDA 2020. godine pokrenula akcioni plan za smanjenje različitih sojeva E. coli u lisnatom povrću, a plan je ažuriran 2023. godine.
Na primer, soj Escherichia coli O157:H7, koji proizvodi šiga toksin, često je povezan sa epidemijama izazvanim zelenom salatom i veoma je opasan jer je dovoljna vrlo mala količina da izazove ozbiljnu bolest.
„Ovaj rizik nije teorijski – već je više puta potvrđen u praksi“, kaže Detvjler.
Postoji mogućnost da patogeni dođu u kontakt sa povrćem i nakon što stigne u postrojenja za preradu. Povrće koje kupujete u kesi najčešće dolazi sa više različitih farmi, što otežava praćenje porekla i povećava rizik od kontaminacije.
Lisnato povrće se obrađuje u centralizovanim postrojenjima i potom distribuira – što odgovara proizvođačima, ali ne i potrošačima sa stanovišta bezbednosti hrane.
„Povrće sa različitih farmi se meša, pere i pakuje zajedno, pa jedan zaraženi list može kontaminirati hiljade kesa u više država“, objašnjava Detvjler.
Ako pomislite: „Pa dobro, ja ću oprati svoje prethodno oprano povrće radi dodatne sigurnosti“, razmislite još jednom. Pranje kod kuće ne čini povrće sigurnijim jer voda ne može ukloniti sve patogene, tvrdi Detvjler.
Naprotiv – dodatnim ispiranjem možete uneti nove bakterije koje se nalaze na radnoj površini ili sudoperi.
„Prethodno oprano povrće ne bi trebalo ponovo prati kod kuće jer to može dovesti do kontaminacije ako sudopera, posuđe, oprema ili ruke osobe koja priprema obrok nisu pravilno očišćene i dezinfikovane“, smatra on.
Jedini način da se patogeni pouzdano uklone je termička obrada – toplota ih ubija. Problem sa zelenom salatom je to što se najčešće konzumira sirova, što dodatno otežava smanjenje rizika od bolesti prenesenih hranom, dodaje stručnjak za bezbednost hrane Baker.
Preporuke ako ipak kupujete povrće u kesama
Ako, uprkos svemu, i dalje iz praktičnih razloga kupujete prethodno oprano povrće, stručnjaci savetuju sledeće mere opreza:
– Proverite rok trajanja
– Kupujte samo onoliko koliko planirate da pojedete u narednih dan ili dva.
– Obratite pažnju na svežinu
– Izbegavajte kese koje su vlažne, jer vlažna sredina pogoduje razvoju bakterija.
„Proverite da li salata izgleda sveže, bez uvelih ili promenjenih delova, jer to može ukazivati na loše skladištenje“, kaže Baker. Takođe, izbegavajte kese sa sluzavim listovima.
Izbegavajte temperaturne oscilacije
Nakon kupovine, nemojte ostavljati povrće da stoji u toplom automobilu, garaži ili na kuhinjskoj radnoj površini.
„Izbegavajte nagle promene temperature jer one izazivaju kondenzaciju i stvaraju vlažno, toplo okruženje pogodno za razvoj bakterija i brže kvarenje“, kaže Rozkovski.
Pravilno skladištite povrće
Zeleno povrće treba držati u frižideru na temperaturi od 4°C ili niže, naglašavaju Detviler i Trout.
Kupujte glavice salate umesto već očišćenog povrća
Kupovina cele glavice salate ili vezice spanaća zahteva dodatni korak pranja i sušenja, ali tako značajno smanjujete rizik od kontaminacije, prenosi Danas.rs.
„Cela glavica ima manju površinu za potencijalnu kontaminaciju u poređenju sa prethodno sečenim i mešanim lisnatim povrćem iz kesa“, kaže Detviler.
Savetuje da ih operete pod hladnom tekućom vodom – bez potapanja – kako biste uklonili prljavštinu, ostatke i potencijalne patogene.
„Operite ih kod kuće neposredno pre konzumacije“, predlaže on.