Vesti

Zaštita ženskih ljudskih prava mora uvek da bude visoko na agendi u svim zemljama, jer se ta prava “za čas” degradiraju, upozorila je danas ministarka zadužena za oblast rodne ravnopravnosti i sprečavanja nasilja nad ženama Tatjana Macura i pozvala sve žene koje se sučavaju sa nasiljem da ga prijave.

Na skupu “Ekonomsko osnaživanje žena Srbije i dijaspore”, koje su u glavnom gradu Austrije organizovali kabinet ministarke Macure i Ambasade Srbije u Beču, ona je istakla da je položaj žena u Srbiji odličan, ali da želi da bude još bolji.

– Nismo ni svesni koliko smo napredni u poređenju sa drugim zemljama. Žena u srpskom društvu stoji odlično, ali imamo ambicije da položaj žena bude još bolji – rekla je Macura.

Istakla je da su se žene, na neki način, postavile kao nezaobilazan faktor u društvu, s obzirom da je Vlada Srbije jedina u regionu koja ima ministarku koja je neposredno zadužena za zaštitu ženskih ljudskih prava.

Za to je, dodaje, trebalo hrabrosti, jer živimo u vremenu u kojem se ženska ljudska prava sa lakoćom unazađuju.

– Zaštita ženskih ljduskih prava mora da bude visoko postavljena u svim zemljama, jer za čas ta prava mogu da se degradiraju – upozorila je Macura.

Dodala je da su žene danas u Srbiji prisutne u biznisu, kao i u politici. Iznela je podatak da je danas u Srbiji 42 odsto manje ubijenih žena u slučajevima porodičnog nasilja, u odnosu na pre 15-ak godina, ali ističući da se uvek mora raditi više, posebno na prevenciji nasilja.

Apelovala je na sve žene koje trpe nasilje da ga prijave.

– Prijavite nasilje, to je najbolji način da budete zaštićene od toga sa čim se suočavate –  zamolila je ministarka.

Šef Stalne misije Srbije pri međunarodnim organizacijama u Beču Zarko Obradović ukazao je da odnos prema ženama zavisi od vaspitanja, porodice i stanja društva, dok položaj žena u jednom društvu zavisi od spremnosti države da primeni rešenja koja će položaj unaprediti.

– Iz mog ugla, Srbija je na Balkanu šampion u mnogo oblasti, pa i po pitanju položaja žena, što često zapostavljamo. Kada pogledate gde su sve žene zatupljene, možemo da budemo ponosni – rekao je Obradović.

Dodao je da međunarodne organizacije predstavljaju dobar izvor akata koje svaka država može da razradi u okviru svog zakonodavstva.

Istakao je da teške teme u međunarodnim organizacijama imaju prednost, ali da to ne znači da žene i njihov položaj, nisu važne. O položaju žena na tržištu rada u Austriji, govorila je Ranka Savić Čegić, iz Udruženja srpsko-austrijskih žena, koja je ukazala da je neravnopravnost u platama u Austriji između žena i muškaraca smanjena sa 30 na 20 odsto, što je oko 10.000 evra u platama na godišnjem nivou.

Napomenula je, međutim, da razlike u penzijama između muškaraca i žena idu i do 40 odsto.

Konstatovala je da je Austrija po ovom negativnom položaju žena na samom vrhu u Evropi.

Jasmina Epenštajner Obradović, vlasnica firme iz Požarevca, u kojoj zapošljava pretežno pripadnice lepšeg pola, prenela je da je posao pokrenula uz pomoć države, ali i da se nikada nije suočila sa problemom zbog toga što je žena.

Savetnica za prevenciju nasilja u kabinetu ministarke Macure, Jasmina Krstić Jović ukazala je na problem vršnjačkog nasilja i predstavila je platformu “Čuvam te”.

O emocionalnom osnaživanju žena govorila je Dragana Tošić.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here