U organizam dopiru kroz kožu masažom i kroz pluća udisanjem, a na oba načina stižu u krvotok i do svake ćelije. Da bi njihovo dejstvo bilo što blagotvornije važno je da se pravilno upotrebljavaju.
Za masažu se koriste razređana u bazičnom ulju (na primer bademovom). U 100 mililitara bazičnog ulja doda se 20-50 kapi etarskog.
Za pripremanje kupki, kao emulgator za ova ulja služi morska so, ili bazično ulje. U dve do tri kašike emulgatora stavi se 5-15 kapi etarskog ulja.
Ukoliko se upotrebljavaju za inhalaciju, najbolje je da se koriste pomoću mirisnih lampica u koje se doda 5-15 kapi, zavisno od veličine prostorije u kojoj se lampica nalazi.
Etarska ulja mogu da se upotrebljavaju i u vodicama za lice i telo, kao i u rastvorima za grgljanje.
Abeceda etarskih ulja
Badem – prirodni antioksidans, štiti ćelije kože od oštećenja i sprečava stvaranje bora. Dobro se apsorbuje, pomaže kod upaljene, oštećene i naborane kože. Koristi se za masažu i kao bazno ulje za mešanje sa etarskim uljima u aromaterapiji.
Čajevac – moćan antiseptik i fungicid. Deluje i protiv upala, pa se koristi za tretmane akni i svih upalnih stanja kože. Pomaže kod neurodermatitisa, herpesa i nožnih gljivica.
Eukaliptus – jak antiseptik. Koristi se za pročišćavanje disajnih puteva i protiv gripa, ali može da iritira osetljivu kožu.
Geranijum – deluje na površinsko skupljanje tkiva, pa se koristi za lečenje zapaljenja kože i sluzokože i protiv celulita.
Jasmin – opušta, smiruje i podiže samopouzdanje. Odlično je za negu suve kože i proveren je afrodizijak.
Kedar – antiseptik, ublažava stres i fizičku napetost. Ima dezinfekciono dejstvo i često se dodaje muškoj kozmetici, naročito losionima i kremama posle brijanja.
Lavanda – relaksira, umiruje, okrepljuje i balansira duh. Koristi se za sve tipove kože, posebno za problematičnu. Pomaže smirivanju opekotina, ubrzava epitelizaciju i uklanja ožiljke. Mogu da ga koriste i deca za miran san (jedna kap na jastuk).