Cene nekretnina u Sidneju su meteroski napredovale poslednjih 30 godina. Prema nekim istraživanjima, njihova vrednost je u najvećem australijskom gradu narasla od 1991. do 2021 čak i do neverovatnih 2.000 procenata!
Mnogi investitori su naročito u proteklom periodu uspeli da zarade dosta novca prodajom kuća i stanova, imajući u vidu da je ostvaren godišnji skok cena od preko 30 odsto. Ali, ono što je pošlo za rukom jednom sidnejskom paru nezabeleženo je čak i u gradu koji se smatra za jedan od najskupljih u svetu.
Naime, za svega devet nedelja uspeli su da na kupljenoj nekretnini u Kensigtonu zarade nestvarnih 600.000 dolara!
Kako prenose specijalizovani sajtovi za nekretnine, dvoje srećnika je nedavno uspelo da za nešto malo duže od dva meseca zgrne veliki novac, a da pritom od dana kada su kupili kuću nisu u nju uložili ni cent?! Takođe, kupac je od njih pazario ovaj taunhaus, a da lično nije ni obavio inspekciju, već je pregovaranje završeno samo na osnovu uvida u izgled i stanje nekretnine putem interneta.
Bračni par koji je želeo da ostane anoniman, čak je prvobitno bio pod utiskom da su preplatili kuću. Oni su naime pogodili cenu od 2,55 miliona dolara za taunhaus sa tri spavaće sobe. Ubrzo su se obratili drugom agentu za nekretnine, rekavši da su zažalili što su toliko novca potrošili na kuću i da žele što pre da je prodaju i kupe nešto povoljnije.
Samo nekoliko sedmica kasnije dobili su poziv iz agencije i ostali zaprepašćeni. Naime, agent im je pronašao kupca koji je navodno propustio nekoliko prilika da kupi sličan taunhaus u istom kraju i bio je spreman da plati 3,15 miliona dolara, uprkos tome što nije mogao ni da dođe u inspekciju.
Prodaja je bila uslovljena nagodbom da se ugovor potpiše pre nego što se kuća javno oglasi na prodaju, što je značilo da će par morati da plati “stamp duty” taksu u visini od 110.000 dolara.
Preostalih 490.000 dolara bruto od preprodaje bilo je njihovo. Drugim rečima, zaradili su 55.000 dolara za svaku nedelju od kada je kuća postala njihovo vlasništvo!
Prema rečima Neride Konisbi, glavnog ekonomiste agencije “Rej Vajt”, oko pet odsto kuća u Sidneju prodatih tokom prošle godine bile su nekretnine u kojima su prodavci bili vlasnici kuće manje od 12 meseci. Međutim, većina ovakvih preprodaja, za razliku od kuće u Kensingtonu, uključuje bar određeni stepen ulaganja i renoviranja nekretnine između kupovine i prodaje.
Šest miliona za dve godine
Još jedna neverovatna preprodaja dogodila se u Sidneju pre desetak dana. Luksuzna kuća sa pet spavaćih soba u Belvi Hilu, izgrađena još šezdesetih godina, prodata je na aukciji za 12,2 miliona dolara. To je bilo dvostruko više od cene koju su prodavci platili dve godine ranije (6,1 milion). Ni na toj kući prodavac za dve godine nije izvršio bilo kakvo renoviranje!
“Flip” metropola
Sidnej je sa pet posto preprodatih nekretnina za prvih 12 meseci od kupovine ubedljivo vodeći “flip” grad u Australiji. U Sidneju se beleži čak više nego dvostruko veći broj domova koji su preprodati u prvih godinu dana (pet procenata od svih prodaja), nego što je to slučaj u Melburnu (2,3%) koji je drugi po veličini grad u Australiji. Ispred Melburna se kotiraju i Hobart (4,5%) i Adelajd (4,3%) i Pert (4%).