Australijski komercijalni TV-kanal Devet objavio je skandalozni dokumentarni prilog o Gavrilu Principu, što je dovelo do protesta Generalnog konzulata Republike Srbije zbog smešnih, ali opasnih tvrdnji.
Danima uoči emisije taj kanal je najavljivao priču o "najsmrtonosnijem hicu u ljudskoj istoriji, metku koji je rikošetirao oko sveta i odredio pravac 20. veka".
U osnovi je tvrdnja da je "srpski terorista Princip ubio nadvojvodu Franca Ferdinanda u Sarajevu 1914. godine i izazvao početak Prvog svetskog rata i krvoproliće bez presedana".
Srpski heroj
Naterani u rat |
Reporter Čarls Vuli i njegov sagovornik Bred Manera, izvršni direktor Anzak memorijala u Sidneju (Australijsko- novozelandskog korpusa u Velikom ratu), predstavljen kao vojni istoričar, prošli su Sarajevom, slikali se uz Latinsku ćupriju i Principov muzej, a došli su i do jednog od potomaka, takođe Gavrila – Bate Principa.
Prebogata australijska TV-stanica umesto prikaza uzroka Prvog svetskog rata ponudila je samo kratkovidi stereotip o "vrlo mladim teroristima" koji su rat počeli. Ni reč o ambicijama velikih sila, krizi same Austrougarske, ništa o okupiranoj Bosni i strašnim stradanjima Srbije i Bosne.
Na tvrdnju o "srpskom teroristi koji je izazvao Prvi svetski rat" reagovao je Generalni konzulat Republike Srbije.
Konzulat se odlučio na pisano obraćanje, nakon što su brojni Australijanci srpskog porekla skrenuli pažnju na netačnu i uvredljivu najavu o srpskoj prošlosti i sadašnjosti.
– Najava je zasnovana na komercijalizaciji istorijskih činjenica čiji je cilj da se diskredituje uloga Srbije u tom ratu. Istina je da se Srbija borila na strani saveznika (Antante), među kojima je bila i Australija i smešno je i opasno zameniti motiv za početak Prvog svetskog rata (čin ubistva nadvojvode Franca Ferdinanda i njegove žene Sofije) sa uzrocima koji su poticali iz regionalnih i globalnih političkih interesa velikih sila u to vreme.
Činjenica da su Srbi i Srbija pretrpeli najveće žrtve u Prvom svetskom ratu dobro je poznata i bilo je mnogo divnih Australijanaca koji su se, iz istih razloga, priključili srpskoj vojsci. Da nabrojimo samo nekoliko – velika australijska novelistkinja Stela Majlz Frenklin i Olive Mej King su svetle ličnosti koje će zauvek povezivati dve zemlje, stoji u pismu.
PETICIJA NAŠIH ZEMLjAKA IZ AUSTRALIJE
Uvreda za ceo narod
Organizacija Srbi za pravdu i demokratiju uzaludno je pokušala peticijom da zaustavi emisiju pre emitovanja, optuživši autore za prekrajanje istorije.
Zahtev da se emisija ne emituje potpisalo je oko 2.500 ljudi, jer prilog "vređa, napada, ponižava i preti ljudima srpskog porekla u Australiji".
"Dobro je poznato da je Austrija okupirala i zatim anektirala Bosnu i Hercegovinu i da je aktivno pripremala rat protiv Srbije. Vi navodite Principovu etničku pripadnost kao uzrok Velikog rata i gubitka života Australijanaca. Austrija je zajedno sa saveznicom Nemačkom ta koja snosi odgovornost za početak i posledice Velikog rata. Srbija je napadnuta i do kraja Velikog rata izgubila je oko trećinu populacije i više od polovine muških stanovnika. Austrijske zločine protiv civila dobro je dokumentovao dr Arčibald Rajs, navodi se u pismu producentu programa Niku Grineveju u kome se upozorava na njegovu ličnu moralnu odgovornost.