Informacija da dolazi zima bila bi obeshrabrujuća za svakog, osim za one koji smenu godišnjih doba čekaju u Rio de Žaneiru. Zna se dobro kakva je uvertira u našim krajevima za najhladnije godišnje doba. I šta sve može da se doživi širom Evrope u vreme kad Srbija slavi Svetog Nikolu, a zima i kalendarski dolazi. E, i to je, kao i kompletna stvarnost u Brazilu drugačije od drugih krajeva sveta.
Istina, posle šest-sedam dana u kojima je živa gotovo svakodnevno imala za cilj da dostigne kotu 30, i gotovo po pravilu uspevala u tome, usledio je kišovit dan. Baš za nacionalni praznik (Hristovo telo), kad su grad, odnosno neke njegove službe stale uprkos mondijalskoj euforiji, stiglo je osveženje. I da ovo mešanje rubrike vremenska prognoza sa sportom završimo obaveštenjem. Prvi "zimski" dani u Rio de Žaneiru proteći će sa najvišim dnevnim temperaturama od 27 do 30 stepeni. Temperatura mora bila je i ostaće takva da će desetine hiljada ljudi na Kopakabani, Ipanemi i ostalim plažama u Riju moći da nastave da koriste čari magičnog grada.
Predah od vrućina donela su samo dva kišna dana. To nije omelo brojne navijače da nastave sa ispunjavanjem mondijalskog plana s kojim su i stigli u Rio.
Lokacija je ostala ista – Kopakabana. I sada već famozni Fan fest. Kome još smeta kiša da se razonodi na plaži? Bila je to šansa da se po čitavom gradu razmile prodavci kišnih, plastičnih kabanica. I svima dobro. Njima dva evra, turistima zaštita od kiše.
Urugvajci su bar po do sada prikazanom na ulicama i plažama Rio de Žaneira najmirniji među latinskom populacijom. I po brojnosti i po energičnosti. Sačekali su tek da pobede Englesku da bi se potom čitave noći klicalo Suarezu i drugovima. Posle Argentinaca i Čileanaca teško da će se pojaviti grlatiji, može da se kaže i naporniji navijači. Metroi i ulice danima su odzvanjale od čileanskog skandiranja "Ći-ći-ći, le-le-le, vi-va, Ći-le". Dok Argentinci nisu prestajali da prozivaju Brazilce poređenjem Maradone i Pelea. Ne treba ni da naglašavamo u čiju korist.
I malo o samom turniru. Zahuktava se, raspleti u pojedinim grupama već su izvesni. O neprijatnim vestima koje su otišle na Stari kontinent, u Španiju i Englesku, razgovarali smo sa Maurom Kamoranezijem, nekadašnjim italijanskim reprezentativcem argentinskog porekla. Dugogodišnji as Juventusa u Brazilu je komentator Univision televizije.
– Zaista je bilo teško i pre početka, a i u ovom trenutku, da se prognozira ishod Mondijala i budući šampion. Treba samo da se dobro obrati pažnja na činjenicu da se šampionat igra na tlu Južne Amerike – rekao je osvajač titule svetskog šampiona sa "azurima" u Nemačkoj, 2006. godine.
Bratko Hristo – ni reč! |