Direktor beogradskog Instituta za istraživanje srpskih stradanja Milivoje Ivanišević upozorava da se decenijama pokušava zataškati genocid u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i Jasenovcu, te da je najčešća primedba – da nisu poznata sva imena pobijenih.
– Milioni ljudi su ubijeni u brojnim koncentracionim logorima širom Evrope. Od koga su traženi spiskovi za Aušvic i desetine drugih koncentracionih logora? Ta suluda ideja nije prisutna u Evropi, već samo na prostorima bivše NDH kod potomaka bivših gospodara jasenovačkog logora – upozorava Ivanišević u intervjuu Srni.
On kao primer relativizacije genocida navodi da je u obrazloženju za formiranje Informativno dokumentacionog centra u Sarajevu pisalo da je Jasenovac "opasan primer upotrebe žrtava" i da je "srbijanski režim koristio brojke koje nikada nisu bile jasno i pouzdano utvrđene i temeljene na imenima žrtava".
Ivanišević tvrdi da je tihi posleratni bojkot hrvatskog, muslimanskog, a delom i jugoslovenskog državnog rukovodstva decenijama bio prisutan u svim, pogotovo međunarodnim zbivanjima u vezi sa jasenovačkim logorom.
– Možda im je došlo do svesti da je Turska, skoro sto godina posle pogroma Jermena, optužena od svetske javnosti za genocid. Zašto to u doglednoj budućnosti ne bi snašlo i odgovorne za zločine genocida nad Srbima u BiH i Hrvatskoj? – pita Ivanišević.
Uloga Tita i Krleže |