Na Zapadu ništa novo po pitanju Kosova, a ni u Prištini, što su potvrdili i specijalni predstavnici EU Miroslav Lajčak i SAD Gabrijel Eskobar koji, posle dvodnevnih razgovora s političkim predstavnicima u Prištini, danas stižu u Beograd.
Lajčak je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Eskobarom i Aljbinom Kurtijem u Prištini istakao da EU i SAD dele istu viziju za Kosovo, a Eskobar je ponovio podršku Vašingtona nezavisnosti i teritorijalnom integritetu Kosova, ali se zvanično ni reč nije čula o Zajednici srpskih opština, iako se prethodnih dana pominjalo da specijalni predstavnici dolaze s predlogom o novom modelu, pa se čak govorilo i o varijanti “sever Kosova kao istok Belgije”.
Od Kurtija se čuo, mnogo puta ponovljen stav, da u obzir dolazi samo međusobno priznanje Kosova i Srbije. To je ponovio i njegov zamenik Besnik Bislimi koji se drugog dana posete dvojice zvaničnika sastao sa njima i potom na Fejsbuku akcentirao značaj nepovredivosti suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova. Ponovio je da dijalog treba da se fokusira na međusobno priznanje.
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže da su to sve prazne priče koje služe da pokažu da Zapad nešto radi na pitanju problema KiM.
– SAD i EU hoće da predstave da žele dijalog Beograda i Prištine i nastavak rada na normalizaciji odnosa. Međutim, iz onog što rade, uključujući i ovu njihovu posetu, vidi se da samo razvlače pregovarački proces i da je to je lažni dijalog. U ovom razvlačenju, kosovski Albanci stalno po nešto otmu, pa smatram da mi ne treba više da igramo tu igru da ne bismo izgubili sever KiM – ocenio je Dragomir Anđelković.
S druge strane, Zoran Anđelković, nekadašnji čelnik Izvršnog veća KiM, kaže da međunarodna zajednica treba da reši problem i da Priština ispoštuje potpisano. On je dodao i da su kod ZSO nabrojane stvari koje treba da se ispoštuju.
– U pitanju su ovlašćenja da to bude personalna autonomija jedne nacionalne zajednice. Nema tu velike filozofije. To je zaštita velike zajednice i njenih ovlašćenja. Ima još mnogo pitanja koja treba rešiti, među njima i snabdevanje strujom na severu KiM – kazao je Zoran Anđelković za “Vesti” i istakao da Vašington mora da preduzme nešto ako želi da ubrza pregovore.
Umesto konstruktivnog pristupa, predsednica privremenih institucija u Prištini Vjosa Osmani je u razgovoru sa Lajčakom i Eskobarom optužila Beograd da blokira napredak i dodala da je duga lista sporazuma koje Srbija nije primenila. Takve poruke iz Prištine pokazuju istinsko odsustvo i svaku pomisao na iskren i konstruktivan pristup dijalogu, prokomentarisao je Petar Petković, direktor Kancelarije za KiM, i istakao da “dijalog nije monolog”.
– Drugačije se ne mogu tumačiti neosnovane optužbe da Beograd “blokira dijalog” i da je “duga lista” navodno neispunjenih sporazuma, kako iracionalno tvrdi Osmani – saopštio je Petković i istakao da je realnost drugačija i da je dugih 3.206 dana kako Priština odbija da formira ZSO.
Beograd je, kaže, čvrsto za dijalog i proces normalizacije odnosa.
– Dijalog ne može biti tretiran kao monolog jedne strane koja ispostavlja ucene za pregovaračkim stolom već kao proces zajedničkog traganja za kompromisnim rešenjem – naveo je Petković i poručio Prištini da se, umesto što se služe obmanama, vrate za pregovarački sto u Briselu i da prestanu da odbijaju razgovore sa srpskim pregovaračkim timom, što je bio slučaj prethodnih šest meseci.
Rampa za srpske medije
Srpski mediji, kako piše Kosovo onlajn, nisu pušteni na konferenciju za novinare u Prištini, a taj potez je na Fejsbuku osudio potpredsednik Srpske liste Igor Simić istakavši da je reč o sramnom ponašanju.
“To je i odraz poštovanja prava srpskog naroda na KiM. Najoštrije osuđujem diskriminatorski odnos”, napisao je na Fejsbuku, povodom vesti da je pušteno pet medija na albanskom, a ostali, među njima i tri srpska nisu, zbog navodne epidemijske situacije.
Kupovina vremena
Bivši šef Koordinacionog Centra za KiM Nebojša Čović smatra da posrednici EU i SAD pokušavaju da dezavuišu Briselski sporazum i ZSO.
– Došli smo do linije s koje više nema povlačenja, nema popuštanja. Srbija je dala sve za Briselski sporazum. Policija, pravosuđe, institucije, obrazovanje, sve je integrisano. Zdravstvo manje-više. Koliko znam, s naše strane sve je sprovedeno, a zašto nije sa njihove? Ko je garant Briselskog sporazuma? – kazao je on za TV K1 i dodao da Priština nije sprovela više od 40 sporazuma koji su bili pod pokroviteljstvom EU.
Pregovori, kaže on, služe da bi se pričalo o viziji, da bi se kupovalo vreme.